Öğretmen Diyarı

Öğretmen Ataması İçin Başbakan, Tarih Verdi !

Başbakan Ahmet Davutoğlu 24 Kasım 2014 gününde verdiği müjdenin ardından bütün gözler yapılacak 15 bin atamanın branşlara göre dağılımı. Hangi branşa kaç kontenjan verilecek?, 15 bin kadronun branşlara göre dağılımı nasıl olacak? İşe tüm bu soruların cevabı 6 Ocakta belli olacak.

 Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Milli Eğitim Bakanlığı'nın 15 bin öğretmen atama yapması için bu atamanın resmiyet kazanması gerekir. Evet Başbakan 15 bin öğretmen ataması sözü verdi ve atama takvimi kesin olarak Aralık ayı bitmeden açıklanacak. Fakat 15 bin öğretmen atamasının resmiyet kazanması için Meclis tarafından görüşülüp onaylanması gerekiyor. 

Meclis tarafından görüşülüp onaylandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin öğretmen ataması için çalışmalara başlayacak. Meclis tarafından izin verilmediği sürece böyle bir atamanın olması söz konusu değildir. 15 bin öğretmen ataması kontenjanlarının Meclis'te görüşülmesi gerekmektedir. TBMM 23.12.2014 tarihinde 13 günlük bir tatile girecek. Tatil 5 Ocak 2014 günü sona erecek. TBMM 6 Ocak 2014 günü toplanacak. Büyük bir ihtimalle öğretmen atamaları konusu 6 Ocak günü gündeme getirilecek ve görüşmeye başlanacak. Görüşmeler sona erdiğinde ve atama kararı onaylandığında Milli Eğitim Bakanlığı atama konusunda gerekli olan somut adımları atmaya başlayacaktır.

Sonuç olarak; 15 bin öğretmen atama kontenjanlarının belirlenmesi için öncelikle bu kararın Meclis'den geçmesi gerekmektedir. Meclis 6 Ocak günü toplanacağından dolayı kontenjanların belirlenmesine 6 Ocak 2014 tarihinden sonra başlanacaktır. 6 Ocak 2014 gününe kadar kontanjanlar konusunda herhangi bir resmi açıklama gelmesi söz konusu değildir.

NOT: MEB yetkilileri tarafından belirtildiği üzere, atama takvimi Aralık ayı sona ermeden açıklanacaktır.

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol