Öğretmen Diyarı

Öğretmen atamalarının netleşmesi için kalan süre belli oldu.
 Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2016 yılı yaz döneminde gerçekleştireceği öğretmen atamaları yılan hikayesine döndü. Her yıl, yapılacak atamalardan uzun bir süre önce atama sayısı açıklanırken bu yıl hala kaç bin öğretmen atanacağı açıklanmadı. Mayıs ayına girdiğimiz şu günlerde atama sayısının açıklanmaması atama bekleyen 414 bin öğretmeni hem telaşlandırdı hem de yüz binlerce öğretmenin tepkisine neden oldu.

Bakanlığın yapılacak öğretmen atamaları ile ilgili bir açıklama yapmamasının, konu ile ilgili başbakan ve hükümet üyelerinin herhangi bir değerlendirmede veya tasarrufta bulunmamasının nedeni ise bilinmiyor. Bilinen tek şey var, Haziran ayının ilk haftası meclisin kapanacağı. Yani öğretmen atamalarının netleşmesine yaklaşık olarak 5 hafta yani 30-35 günlük bir süreç var. Bu süreç içinde veya bu zamanın sonlarına doğru 2016 yılı Ağustos-Eylül dönemi öğretmen atamalarının akıbeti belli olacak.

2016 yılı yaz dönemi öğretmen atamalarına ilişkin özellikle anamuhalefet partisi milletvekillerinin çeşitli soru önergeleri ve meclis kürsüsünden çağrıları oldu. Hatta vekillerden bazıları Ağustos ayı için atama çağrısında bulundu. Öte yandan Türk Eğitim Sen genel başkanı Koncuk da sürekli olarak öğretmen atamaları için çağrıda bulunuyor. Bu çağrılara şu ana kadar herhangi bir olumlu veya olumsuz cevap gelmedi.
Haziranın ilk haftasından sonra kapanacak olan TBMM, bu süre zarfında öğretmen atamaları için ayrıca bir kanun çıkarmazsa 414 bin öğretmen, 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılacak KPSS'ye ve 24 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak ÖABT sınavlarına girip, en iyi ihtimalle Şubat'ta atama olması halinde neredeyse 8-9 ay atama beklemiş olacaklar. 


Atama bekleyen öğretmenler 2016 yılı Ağustos-Eylül döneminde 50 bin ve 2017 yılının Şubat döneminde öğretmen açığının tamamen kapatılmasını talep ediyor. Öte yandan özellikle sosyal medya aracılığı ile öğretmen atama sayısının hala açıklanmamasına da tepkiler büyüyor. Konu ile ilgili olarak süreci takip edip, öğretmen atamaları ile ilgili bir açıklama, duyuru, ilan olduğu anda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Kaynak
:www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim