Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamalarında devrim niteliğinde düzenlemeler yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB), 2016 Şubat ayındaki öğretmen atamalarda geçerli olmak üzere öğretmen atamalarında yeni bir stratejiyi hayata geçirecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğretmen atama sisteminde yapacağı değişiklikler netleşmeye başladı. Daha önce Bakan Nabi Avcı tarafından açıklanan ve 2016 Şubat ayı atamasında hayata geçirilecek uygulama şöyle işleyecek:

Şubat´ta öğretmen Atamalarında 2 tercih alınacak.

1. Tercih: stajı nerede yapmak istiyorsunuz?

2. Tercih: hangi ile, hangi okula gitmek istiyorsun?

2016 Şubatta atanacak öğretmenler, diyelim 1 Mart itibariyle göreve başlayacak, yani 1 Mart’tan itibaren öğretmen adayı olarak maaşlarını almaya başlayacaklar. Fakat hemen atandıkları illere gönderilmeyecek.

Örneğin, Kayseri’ye atandı, Van’a atandı, Ağrı’ya atandı. Bu 1 Mart’ta göreve yeni başlayacak olan öğretmen adayları ikinci sömestrin sonuna kadar, yani Haziran’a kadar ya bulundukları ilde veya tercihe göre atandıkları ilde veya yine tercihe göre belki üniversiteyi okuduğu ilde, bir danışman öğretmen nezaretinde bütün sömestr boyunca derse girecekler.

Aday öğretmenlere danışman öğretmenler görevlendirilecek. Bu Danışman öğretmenler en az 5, 6 ya da 7 yıl öğretmenlik yapanlar arasından, kendi ya da yakın branştan öğretmenlerden seçilecek.

Oryantasyon eğitiminden geçecekler. Yani branşı her ne olursa olsun, diyelim bir sınıf öğretmeni ortaokul fen bilgisi dersine de bir öğretmeni, kıdemli öğretmenin, tecrübeli öğretmenin dersini izlemek üzere gidecek.

Aynı zamanda il milli eğitim müdürünün yanında, ilçe milli eğitim müdürlerinin yanında, şube müdürlerinin yanında, yani Milli Eğitim camiası bürokrasisi nasıl çalışıyor, mevzuat bilgileri, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, Milli Eğitim Temel Kanunu, 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu gibi mutlaka bilmeleri gereken, kendilerini doğrudan ilgilendiren mevzuat konusunda da iş üzerinde bu ön eğitimden geçirildikten sonra yazın da diğer mevcut öğretmenlerin devam ettiği planlanmış hizmet içi eğitim kurslarına da dahil olacaklar.

Ayrıca, Aday öğretmenler göreve başlamadan önce atandıkları bölgeye ilişkin de eğitimden geçecek. Böylece görev yapacakları ile ilk kez gidecek öğretmenlerin, öğrenciler, veliler ve yöre halkıyla daha sağlıklı iletişim kurması amaçlanıyor. Doğu ve Güneydoğu'ya atanan öğretmenlere temel Kürtçe eğitimi verilmesi de gündemde. Kürtçe'nin yanı sıra atandıkları bölgenin tarihi, kültürel değerleri ile gelenekleri de hizmet içi eğitim olarak verilecek.  

 

Kaynak: Türkkamu.net/ Özelhaber

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim