Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamalarında Cumhuriyet Tarihinin En Vahim Tablosu

- Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar sonucunda atama bekleyen öğretmen sayısı 2015 yılı Ocak ayı itibari ile 278 bin olarak tespit edilmiştir. Yapılan bu tespit sürekli kendini güncellemekte, on binlerce eğitim fakültesi mezunu veya formasyon eğitimi ile öğretmenliğe hak kazanan aday bulunmaktadır. Yıllık eğitim fakültesi mezun sayısı 35 bin dolaylarındadır.


 9 Şubat 2015 Pazartesi günü ise yeni atanan öğretmenler görevine başlayacak. 278 bin öğretmenin atama beklediği şu günlerde 15 bin atama için başvuru sayısı 82 bin 300 olarak gerçekleşti. Atama bekleyen her 29 öğretmenden sadece 1 tanesi, tercih yapanlar arasında ise yaklaşık her 6 kişiden 1'i atanabilecek. Daha net bir ifade ile resmi verilere göre atama bekleyen öğretmenlerin yalnızca %5,3'ü atanmış olacak. Yüzde 5,3 en iyi ihtimal. Gayrıresmi verilere göre 330-350 bin dolaylarında öğretmen atama bekliyor. Gayrıresmi verilere göre ise tama bekleyen 100 öğretmenden sadece 4 tanesinin ataması yapılabilecek. 

 

 Cumhuriyet tarihinde bu kadar öğretmenin atama beklediği ve atamaların bu kadar düşük olduğu başka bir tarih yok. Bilindiği gibi 1999 yılında son kez öğretmenler sınavsız atanmış, 2000 yılı ve sonrası için KPSS ile atama yapılmaya başlanmıştı. KPSS'nin yapılmaya başladığı yıllarda arz-talep dengesi arasındaki fark yok denecek kadar azdı. Daha sonra yıldan yıla atananacak öğretmen sayısının atama bekleyen öğretmenlerin içindeki oranı %5'lere kadar düştü. Öğretmen atamaları yıllık ortalama 40-60 bin dolaylarında oluyor. Bu sayı çok çok az. Önlem alınmazsa Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına yarım milyonu aşkın işsiz öğretmen ordusu ile girilecek. 

 

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol