Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA BİRÇOK BRANŞ MAĞDUR EDİLİRKEN NEDEN SINIF ÖĞRETMENLİĞİ YÜKSEK TUTULUYOR

 

İlk bakışta haber başlığımız Sınıf Öğretmenlerimiz tarafından tepki çekecektir. Fakat içerik okunduğunda aslında Sınıf Öğretmenliğini yermek için değil bilakis onların haklarını korumak için yapıldığı aşikardır.

Şöyleki 4+4+4 sistemi ile birlikte Sınıf Öğretmenleri çok büyük mağduriyetler yaşamışlardır. Norm fazlası kaldıkları için ya istemedikleri farklı yerlerde çalışmaya mecbur bırakıldılar ya da farklı branşlara geçmek zorunda bırakıldılar. Birçok atanamayan öğretmen arkadaşımız bu tür teknik ifadeleri tam çözümlemeyebilirler. Fakat atandıktan sonra bu kavramlar öğrenilince birçok mağduriyet de beraberinde gelmektedir.

İlk bakışta bu kadar atama Sınıf Öğretmenleri için güzel bir haberdir. Çünkü atama bekleyen 10 binlerce kişi mevcuttur. Bu da başka bir sorun olan, aşırı şekilde artan Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği Branşından kaynaklanmaktadır. Maalesef bu sevinç atanmadan sonraki süreçte hüzüne dönüşebilmekte ve atanan Sınıf Öğretmenleri ya norm fazlası kalmakta ya da çok zor koşullar altında çalışmaktadırlar.

 

Kısa vadede elbette çözüm olmayacaktır atamanın kısıtlanması ama bir şekilde çözüm üretmek için de yetkililerin bu konuya daha özen göstererek tüm branşlarda daha titiz ve dikkatli çalışılması gerekmektedir. Hem YÖK hem de Milli Eğitim ortaklaşa çalıştığı sürece bu tür mağduriyetler mümkün olduğunda asgari seviyeye çekilecektir.

mymemur.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim