Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamalarında Artık 80 Tercih Yapılacak

 Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki 20 gün içinde 15000 öğretmen ataması gerçekleştirecek. Yapılacak atamalar ile 9 Şubat 2015 pazartesi günü 15 bin yeni öğretmen işbaşı yapacak.

 Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu dün gece resmi twitter hesabından atama bekleyen öğretmenlerin sorularına yanıt vermişti. Aydoğdu, dün gece hazırlıkların tamamlandığını ve yönetmeliğin yayınlanmasını beklediklerini açıkladı. Yani taslak yayınladığı gibi kaldı, değişiklik olmadı. MEB atama ve yer değiştirme yönetmelik taslağına göre atama için tercih yapacak öğretmenler artık 25 yerine 80 tercih yapacak ve 26. tercih yerine 81. tercihi dilerse isteyecek ve ''Türkiye'nin herhangi bir yerinde okul/kurum'da görev yaparım''demiş olacak.

 MEB'in yaklaşık 1,5 ay önce taslağını kamuoyu ile paylaştığı yönetmelik için şimdilerde başbakanın imzası bekleniyor. Yönetmelik resmi gazetede yayınlandığı an Milli Eğitim Bakanlığı hazırlıklarını tamamlamışsa ki öyle gözüküyor, Şubat ayı 15 bin öğretmen atama takvimi ile branş bazında kontenjanlar açıklanacak. Bilindiği gibi resmi gazete her gün dönümünde 00.00'da yayınlandığı için 00.00-01.00 arasında herhangi bir hareketlilik olursa takvim ve kontenjanlar açıklanabilir. Bunun dışında gün içerisinde veya akşam saatlerinde takvim veya kontenjanların açıklanma ihtimali bulunmamaktadır.

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu'na katılıyor. Davutoğlu'nun bir kaç gün daha yurtdışında bulunacağı ve yönetmelik için imza atması gerektiği düşünüldüğünde 2015 Şubat ayı 15 bin öğretmen atama takvimi ve branş bazında kontenjanların hafta başına kadar açıklanması şimdilik mümkün gözükmüyor. 

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim