Öğretmen Diyarı

Öğretmen atamalarında alan sayısı yükseldi

Milli Eğitim Bakanlığı, tarihleri arasında 40 bin öğretmen ataması yapacak. 2014 öğretmen atama kılavuzu ve kontenjanlarla ilgili geçen yıla göre bazı değişiklikler yapılmıştır.

 

Öğretmen Atamalarında Taban Puan 50’ye Çekildi!

 

2013 Eylül ayında 40 bin öğretmen ataması için bütün branşlarda taban puan 60 olarak belirlenmişti. Yapılan atamaların ardından bazı bölümlerde kontenjanlar boş kalmıştı. Daha sonra 2 defa ek atama yapılmış ve taban puan 50’ye düşürülmüştü. 2014 Ağustos öğretmen atamasında kontenjanların boş kalmaması için taban puan 50 olarak belirlendi.

 

“Rehberlik” Alanına Atamalar İlk Defa Yapılacak!

 

Rehber Öğretmenlerinin adı “Rehberlik” olarak değiştirildi. 2014 Ağustos’ta ilk defa “Rehberlik” olarak atamalar yapılacak. Bu alana 2902 kontenjan ayrılmıştır.

 

Kürtçe Öğretmenliğine İlk Kez Atama Yapılacak!

 

2014 öğretmen atamalarında ilk kez Kürtçe Öğretmenliği alanına kontenjan ayrılmıştır. MEB, Yaşayan Diller ve Lehçeler Alanına 18 adet öğretmen ataması yapacak. Öğretmenlerin kadrosu Milli Eğitim Müdürlükleri’nde olacaktır. İlerleyen yıllarda da ihtiyaca göre yeni kontenjanların verilmesi bekleniyor.

 

Atama Yapılacak Alan Sayısı Arttı!

 

2014 Eylül öğretmen atamasında 109 alanda öğretmen ataması yapılacak. 2013 yılında 87 alana öğretmen atanmıştı. 22 alana daha bu sene öğretmen atanacak.

 

En dikkat çeken alanlar: Yaşayan Diller ve Lehçeler (18 kontenjan), Biyomedikal Cihaz Teknolojileri (3 kontenjan), Eğlence Hizmetleri (2 kontenjan), Hayvan Sağlığı (2 kontenjan), Hayvan Yetiştiriciliği (5 kontenjan), Fransızca (5 kontenjan), İspanyolca (1 kontenjan), Konaklama ve Seyahat Hizmetleri (23 kontenjan), Makine Tek./Makine ve Kalıp (85 kontenjan), Makine Tek./Makine Ressamlığı (4 kontenjan), Metal Teknolojisi (52 kontenjan), Mobilya ve İç Mekan Tasarımı (82 kontenjan), Motorlu Araçlar Teknolojisi (84 kontenjan), Özel Eğitim (1945 kontenjan), Sağlık/Sağlık Hizmetleri Sekreterliği (36 kontenjan), Yenilenebilir Enerji Teknolojileri (8 kontenjan) verilmiştir. Bu alanların hepsine atama yapılmayabilir. Boş kalan kadrolar ek atamada diğer ana alanlara kaydırılacaktır.

 

Milli Sporcu Kontenjanı

 

2013 yılında milli sporculara 168 kontenjan ayrılmış olup bu sene 160 kontenjan ayrılmıştır.

 

Öğretmenlik Meslek Bilgisi

 

2013 yılında öğretmenlik meslek bilgisi alanına 36 kadro ayrılmıştı ancak bu sene kadro açılmamıştır. Sebebi ise Öğretmen Liselerinin kapatılmasıdır.

 

Açıktan ve Kurumlar Arası Yeniden Atanma

 

2013 yılında 400 kontenjan ayrılmıştı, bu sene aynı sayıda atama olduğu için yine 400 kontenjan ayrılmıştır. Ancak çok ince bir ayrıntı söz konusudur. 2013 yılında daha az alana kontenjan verilirken bu sene birçok alana 1 kontenjan da olsa kadro ayrılmıştır. 400 kontenjandan boş kalacak olanlar olacaktır. Ek atamaya buradan kadro çıkacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol