Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamalarına Kalıcı Formül

 Milli Eğitim Bakanlığı'na, Maliye Bakanlığına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na, devlet büyüklerine, öğretmen atamaları ile ilgili söz sahibi olan eğitim camiasına, tüm eğitimcilere ve Türk halkına öğretmen atamalarının çözümü için kısa, öz ve etkili olabileceğini düşündüğümüz 5-6 maddelik çözüm önerimizi sizlerle paylaşıyoruz: 

 

1- Eğitim Fakülteleri kontenjanları ihtiyaç ve yığılmaya göre %50-%90 aralığında azaltılmalı, ikinci öğretimler tekrar açılmamalı, yeni açılan/açılacak üniversitelerde eğitim fakülteleri en az 2018 yılına kadar açılmamalıdır.

 

2- Öğretmenlerin branşları, ilgilendikleri yaş grubu ve öğretmenlik mesleğinin gereklilikleri düşünülerek 52-60 yaş aralığında zorunlu emeklilik getirilmelidir.

 

3- Öğretmenlerin emekliliğe teşvik edilmesi için Maliye Bakanlığı çalışma başlatmalı, öğretmenlerin ek göstergeleri artırılarak emekli maaşlarında iyileştirme yapılmalı ve emekli ikramiyesi artırılmalıdır.

 

4- Yıllık yaklaşık 10 bin öğretmen emekli olmaktadır. Bu sayı teşvikler ile 40 bin dolaylarına çıkarılmalı, 2014 yılı da dahil olmak üzere 2018 yılına kadar yıllık 100 bin öğretmen alımı gerçekleştirilmelidir.

 

5- Ücretli öğretmenlik kaldırılmalı, bütçeden okul yapımına ve eğitime ayrılan pay %15-17 seviyelerinden %25'e çıkarılmalıdır.

 

6- Yukarıdaki 5 madde uygulandığı zaman 2018 yılında atama bekleyen öğretmen kalmayacak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti 100. yılına kararlılıkla ilerleyecektir.

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol