Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamaları Süreci Nasıl İşleyecek? 30 Bin Şubat Ataması İçin Yasal Düzenleme...

Öğretmen Atamaları Süreci Nasıl İşleyecek? 30 Bin Şubat Ataması İçin Yasal Düzenleme...

1 Kasım 2015 genel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Ak Parti tek başına iktidar olacak milletvekili çoğunluğuna ulaştı. Ak Parti'nin tek başına iktidar olacak çoğunluğu yakalamasının ardından, gözler Ak Parti'nin seçimden önce vaad ettiği yeni ekonomik düzenlemelere çevirildi. Bu ekonomik düzenlemelerin içerisinde öğretmen atamaları vaadi de var. Ak Parti beyannamesinde Şubat ayında öğretmen atamaları yapılacak şekilde gerekli düzenlemelerin yapılacağı yer alıyordu. 

Ak Parti beyannamesinin açıklanmasının ardından; Başbakan Ahmet Davutoğlu şubat ayında 30 Bin öğretmen atamasının yapılacağını katıldığı canlı yayınlarda ve Ak Parti'nin mitinglerinde atama bekleyen öğretmen adayları için müjdelemişti. Aynı açıklamaları Milli Eğitim Bakanı, öğretmen dostu Nabi Avcı ve MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu'da detaylandırarak açıklamışlardı.

Peki bundan sonra Şubat ayında Öğretmen atamaları için süreç nasıl işleyecek?
Öncelikle Şubat ayında öğretmen atamalarının yapılması için gerekli yasal düzenlemenin yapılması gerekiyor. Bunun için önce meclis genel kurulu oluşturulacak. YSK'nın resmi seçim sonuçlarının açıklamasının ardından; milletvekili yemin töreni yapılacak. Daha sonra meclis başkanlığı seçimleri yapılacak, meclis başkanlığı seçimlerinin ardından; mecliste komisyonlar oluşturulacak. Plan ve bütçe komisyonu ve tüm meclis komisyonlarının oluşturulmasından sonra ise meclis genel kurulu 2016 yılı bütçe görüşmeleri için toplanacak. Bütçe görüşmelerinde şubat ayında 30 Bin öğretmenin atanması için gerekli yasal düzenlemenin yapılması ve 2016 yılı için Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edilecek kadrolar belirlenecek.

Bakan Avcı "Tahsis edilecek kadroların yarısını Şubat atamasında kullacağız" demişti. Bu durumda 2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığı'na öğretmen atamalarında kullanılması için MEB'e 40 Bin kadronun tahsis edilmesi bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu tahsis edilecek kadroların yarısını Şubat atamasında kullanacağına göre 20 Bin kadro Şubat ayında yapılacak öğretmen atamalarına eklenecek ve toplamda 30 Bin öğretmen adayı Şubat ayında yapılacak öğretmen atamalarında atanmış olacak. Tüm bu durumların netleşmesi 2015 Aralık ayının sonunda olacak. 
Kaynak:www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
pdr zeynep 2 yıl önce

eylülde adeletsizliğe uğrayan rehberlik branşına en az 3000 atama istiyoruz

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim