Öğretmen Diyarı

Öğretmen atamaları sosyal ve coğrafya öğretmenleri ne yapacak?

Öğretmen atama başvuruları başladı. Ancak 2015 öğretmen atamalarında bu yıl alışılmadık bir tablo yaşanıyor. Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmenleri atanamayacak.
Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmen atamaları 15 Eylül'de yapılamayacak.


Habertürk gazetesi yazarı Pervin Kaplan, bugün başlayat öğretmen atama başvurularını ve 15 Eylül'de yapılacak olan öğretmen atamalarında yaşanan sorunları bugünkü köşesine taşıdı.

KPSS ÖABT sınavındaki hataları soruların Sosyal Bilimler ve Coğrafya öğretmenlerinin atanmasında sorun çıkaracağını söyleyen Kaplan, Sosyal Bilimler ve Coğrafya öğretmenlerinin puanlarınnı hesaplanmadığını ve öğretmen atama başvurusu yapamadıklarını yazdı. 

Pervin Kaplan'ın yazısından satırbaşları şöyle:

"15 Eylül'de yapılacak 37 bin öğretmen ataması için başvurular bugün başlıyor. Ancak 1309 öğretmen atanmak için "yargı" kararını bekleyecek.

Neden mi; çünkü KPSS'de Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nde (ÖABT) yer alan soruların hatalı olduğu için iptali istemiyle açılan davalar henüz sonuçlanmadığı için bu öğretmenlerin puanları daha hesaplanmadı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz 12 Temmuz'da yapılan "bol hatalı" ÖABT sonuçları 28 Temmuz'da açıklandı. 12 soru hatalı olduğu için iptal edildi. KPSS'de 3 sorunun da yanıtı "hatalı" verildiği için düzeltildi. Puanlar bu iptal ve düzeltmelere göre açıklanırken coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin puanları hesaplanmadı. Çünkü eğitim sendikaları bu iki testte yer alan 4 sorunun hatalı olduğunu söyleyerek yürütmeyi durdurma istemiyle yargıya gitti. Henüz bu sorularla ilgili yargı kararı çıkmadığı için bu iki alanın öğretmenleri atanmak için başvuru yapamıyor.

37 bin öğretmen arasında ilk atama için sosyal bilgiler öğretmenliğine 988, coğrafya öğretmenliğine ise 321 kadro ayrılmış durumda. İki alanın öğretmenleri endişeli. Hem yargı kararı geciktiği için hem de kendi branşlarında atama yapılmasından vazgeçilme olasılığının gündeme gelmesinden çekiniyor.
Ancak dün görüştüğümüz Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri başvuruları şu anda alınmıyor olsa da bu iki branşın öğretmenlerinin yargı kararının ardından puanlarının hesaplanacağını ve atamalarının da yapılacağını söylüyor.

Kaynak: internethaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim