Öğretmen Diyarı

Öğretmen atamaları seçim sonrasına kaldı

Milli Eğitim Bakanı, atamaların nisan ayında değil ağustosta yapılacağını açıkladı. Bakan Avcı, Kanal 24’teki Kulis programında gündeme ilişkin soruları cevapladı. Öncelikle öğretmen kadrosu için Maliye Bakanlığı’na teşekkür eden Avcı, “Şimdi bu 47 binin 47 bini de hemen atanacak diye bir şey söz konusu değil. İhtiyaçlara göre, yani branş bazında ve iller bazında hangi branşta, hangi ilde, ne kadar öğretmene daha ihtiyacımız var onların dökümü yapıldıktan sonra bir öncelik sırasına koyuyoruz ve ona göre atamaları yapıyoruz. Atama Ağustos’ta yapılacak. Daha önce yapılmayacak” dedi.


KPSS Temmuz’da

Bakan Avcı, bunun seçim yatırımı şeklinde düşünülecek bir iş olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Yani öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı belli zaten. Temmuz başında KPSS sınavı yapılacak, o KPSS’ye girecek adaylar da Ağustos atamasını bekliyorlar. Şimdi Nisan’da olsun diyen arkadaşları ben anlıyorum, onlar da şu anda sınırda kalmış, mesela diyelim 1500 öğretmen almışız, o 1560’ıncı bir 100 kişi daha alınsa o da girecek, bunu anlıyorum, keşke öyle bir imkanımız da olsa. Ama onları aldığın zaman da bu sefer ondan sonraki 60’ıncı bir 100 kişi daha alınmasını isteyecek.  Temmuz başında KPSS ve alan sınavları yapılacak, o sınav sonuçlarına göre de Ağustos’ta inşallah öğretmen alımlarımızı yapacağız.” 


Kademeli indirim

Bakan Avcı, özellikle büyükşehirlerdeki bazı semtlerde, ilçelerde ve okullarda kilitlenmeler yaşandığını ifade etti. Bazı okullarda 20 senedir görev yapan öğretmenlerin bulunduğunu ancak dışarıdan gelen genç öğretmenlerin de buralarda görev yapmak istediklerini anlatan Avcı,  “Yaptığımız düzenlemeye göre, bu yıl 12 yılla başlıyoruz. 12 yıl ve fazla bir yerde görev yapmış olan öğretmenler, il içinde rotasyona tabii olacaklar. Ondan sonraki yıl 11’e, bir sonraki yıl 10’a ondan sonraki yıl 9’a ve en son 8 yıla indireceğiz. Dolayısıyla 4 sene sonra bir öğretmen 8 yıldan fazla bir okulda görev yapamaz kuralını yerleştirmiş olacağız. Böylece öğretmenler arasında bir sirkülasyonu, gerçekleştirmiş olmayı umuyoruz” diye konuştu.

 

 

personelmebhaber.netDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim