Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamaları Ne durumda?

Dershane öğretmenleri atama beklerken bir anda tüm dengeler değişti ve AYM dershanelerin kapatılaması yasasının durdurulması yönünde bir karar aldı. Karar göre, 1 Eylül' e kadar kapanması gereken dershaneler kapanmayarak hizmet vermeye devam edecekler. Peki dershane öğretmenleri atamaları ne olacak? Dershane öğretmenleri ve bakanlıktan gelen açıklamalar hakkında son dakika bilgileri detaylarda.

 


DERSHANE ÖĞRETMENLERİ DURUMU NE OLUR?


Dershane öğretmenleri atama beklerken bir anda tüm dengeler değişti ve Anayasa Mahkemesi dershanelerin kapatılması yasasının durdurulması yönünde bir karar aldı. Karar göre, 1 Eylül' e kadar kapanması gereken dershaneler kapanmayarak hizmet vermeye devam edecekler. Peki dershane öğretmenleri atamaları ne olacak? Dershane öğretmenleri heyecenla atama beklerken dengeler yine değişti ve dershanelerin kapatılması durduruldu. Peki şimdi  ne olacak diye merak edenlere dershaneleirn kapatılmasının durdurulması ile bilrikte dershane öğretmenlerinin atamaları nın da durduğunu söyleyebiliriz.


Fakat henüz bu konuda hükümet kanadından gelmiş net bir bilgi olmadığı için dershane öğretmenlerinin hala akıbetinin netleşmediği de ortada. Fakat yasanın iptali ile uzmanların gördüğü dershane öğretmenlerinin atamalarının da aynı istikamette duracağı yönünde. Bu konuda TRT'  ye konuşan Bakan Avcı; dershane öğretmenlerinin kadroya alınması konusunda; Anayasa Mahkemesinin kararı iptal etmesi ile dershane öğretmenlerinin kadroya alınmasının da durdurulduğunu ifade etti. 


DERSHANE ÖĞRETMENLERİ NEDEN MAĞDUR

Dershane öğretmenleri mağduruyeti sürerken, Özel Öğretim Kurumları Derneği başkanı İbrahim Taşel Dershanelerin kapatılması ile ilgili  bir açıklama yaptı ve şunları ifade etti: “Dershanelerin Türkiye’de önemli bir işlevi olduğunu herkes biliyordu. Dönüşüm sırasında zaten temel liseleri oluşturmanın da gerekçesi henüz dershanelerin boşluğunu dolduracak yapının olmamasıydı. Bu karar tabii ki, dershanelerin belli bir bölümü özel okula dönüştükten sonra alındı. 2 bin 200 civarında kurum dönüşüm için başvurdu.400 civarında kurum kendiliğinden kapandı. Diğerleri de beklemedeydi. Bunların şu ana kadar bugün itibarıyla 900’ü dönüştü.


Milli Eğitim Bakanlığı muhtemelen dershanelerle ilgili yeniden düzenleme yapar. Çünkü iptal edilmiş bir kanun var. Ancak bu kararın bir kere zamanlamasının geç kalmış olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki karar zamanında verilse bakanlık da, biz de kendimizi ona göre ayarlardık. Ama biz kanunlara saygılıyız. Dönüşüm kanunu çıktığında da saygı gösterdik ama bugün Anayasa Mahkemesi bu kararı bozdu ve biz bu karara da saygı gösteriyoruz. Ülkemiz için ne hayırlı ise o olsun.”

 

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise dershane öğretmenleri hakkında şu görüşlerde bulundu: " Dershane öğretmenleri nin kadroya alınması konusunda; Anayasa Mahkemesinin kararı iptal etmesi ile dershane öğretmenlerinin kadroya alınmasının da durdurulduğunu ifade etti. Dershane ve sınav sisteminin Türkiye’nin en önemli sorunu olduğu biliniyor. Dershaneler temel liselere dönüşmüştü. Şimdi büyük bir sorunla karşı karşı karşıyayız. Eğitimde ve özellikle ortaöğretimde bir reforma ihtiyaç var. Şimdi bakanlık, hükümet, Meclis dershaneleri ortaya çıkaran gerekçeleri görerek yeni bir yol haritasını ortaya çıkarmalı."


 

ÖĞRETMEN ATAMALARI ÇOK YAKINDA!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bayramda TRT' de katıldığı bir programda öğretmen atamaları konusunda adayların beklediğinin dışında bir açıklama yaptı ve Ağustos ayında 47 bin adet değil de, 37 bin adet öğretmen atamasının yapılacağını söyledi. Daha önce hükümet cephesinden bu ay yapılacak atamanın 47 bin dolaylarında olacağı söylendiği için bu yapılan yeni açıklama büyük bir tepki çekti.


Bakan Avcı' nın yaptığı 37 bin açıklamasından sonra; sosyal medya adeta yıkıldı. Dershane öğretmenleri hakkında açıklamaların da bulunduğu konuşma için Özellikle Cumhurbaşkanı ve Başbakanın twitter hesabına binlerce aday yardım tweetleri attı. Söz konusu birimlerden bu konuda yardım isteyen adaylar mağduriyetlerini dile getirdiler. Nabi Avcı' nın katılmış olduğu programda; "Bu yıl yapılmış olan KPSS sonuçları ve Alan bilgisi sınav sonuçlarına göre Ağustos ayında 37 bin kadro için Maliye Bakanlığı'ndan onay aldık" dedi. Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptığı açıklamada ayrıca iki yıl içerisinde ücretli öğretmen sorununun da kadro ile çözüleceğini söyledi. Sosyal medyada bu olayın çok yoğun tepki alması ve konunun Cumhurbaşkanlığına ve Başbakanlığa aktarılması ve adayların bu konuda ki mağduriyetini belirtmelerinin yeni bir açıklamaya neden olacağı ve bu konuda hükümet cephesinin yeni bir aksiyon alacağı uzmanların ortak görüşü. Öğretmen atamaları hakkında tüm detayları sizlerle paylaşamaya devam edeceğiz. Bizimle kalın!


BAKAN AVCI DERSHANELERİN KAPATILMASI HAKKINDA KONUŞTU!

Dershanelerin kapatılması ve dershane öğretmenleri hakkında yorum yapan Avcı; "Yönetmeliklerimizde ne tür değişiklikler yapacağımızı daha önceden planlamıştık. Gerekçeleri görelim gerekeni yaparız. Hangi gerekçe ile hangi madde iptal edilmişse onun karşılığında yapılacakları hep birlikte konuşuruz. Bu kararı beklemiyordum. Bu dava bir yılı aşkın süre önce açıldı. Yürütmeyi durdurma talebi de vardı.  Mahkeme o tarihte yürütmeyi durdurmayı reddetti. Bir yıl önce yürütmeyi durdurmayı reddettiği bir yasayı hangi gerekçelerle ne değişti de şimdi reddetti.Biz dönüşüm sürecini sektörü ayrıntılı istişare toplantıları yaparak yürüttük.Bu aşamada asıl dikkat etmemiz gereken öğrenci ve velilerimizdir.


Müsterih olsunlar, karar ne olursa olsun çocuklarımızı, gençlerimizi ortada bırakmayız. Öğrencilerimize okullarda öğretmenlerimiz tarafından takviye kursları verildi geçen yıl. Bu yıl daha da arttırılarak takviye kursları verilmeye devam edilecek. Bu konuyu daha da yaygınlaştırarak devam ettireceğiz. Öğrenci ve velilerin ben nereden takviye kurs alacağım diye bir endişeyi taşımaması gerekir.İstişare süreci devam edecektir. Yine sektör temsilcileri ile istişareli götürürüz. MEB ile uyumlu çalışan sektör temsilcilerinin endişe etmesine gerek yok. İptal gerekçesi eğer mevzuatta geçmişte var olan dershane kavramı yasada olmayacağına göre gri bölge oluşturuluyor demektir. Bu düzenleme de MEB’e düşer.Şu anda farklı kanallarda bu konuda söylenenler genel duyumlar üzerinden yapılan spekülasyonlardır. "


Kaynak: Ajanslar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol