Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN ATAMALARI KADROLARI- İHTİYACA GÖRE ADİL DAĞITILMALI

 ÖĞRETMENLER BASKIYA DEĞİL AÇIĞA GÖRE BİR DAĞILIM İSTİYOR!

 

Öğretmen atamaları Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyaçlarına göre yapılmalıdır. Bazı bölümlerdeki öğretmen ihtiyacı az iken bazı bölümlerdeki öğretmen ihtiyacı çok fazladır. Bu bağlamda MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü toplam ihtiyacı ve bu ihtiyacın karşılanma oranlarını temel alarak bir dağılım yapmalıdır.

 

Şüphesiz adaletin timsalinin sayıların değil oranların olduğu aşikârdır. Yani bir branşın ihtiyacı %40 oranında karşılanırken başka bir branşın %20 oranında karşılanması hatta bununda ihtiyacı fazla olandan az az olandan ise çok şeklinde yapılması olması gerekenin tam tersi bir işleyişin olması bizleri kaygılandırmaktadır. Bazı bölümlerde ihtiyacının fazla olması avantaj olması gerekirken dezavantaja doğru gitmektedir.

Eğitim sisteminin taleplerine en doğru şekilde cevap vermek için bu anlayışın değişmesini bekliyoruz.

Şuan ki konjonktürde her türlü dağılımda bir memnuniyetsizlik olacağı zaten beklenen bir gerçektir fakat hem bunun en aza indirilmesi hem de doğru olanın yapılması adına açığa göre oranlamaların tereddütsüz bir şekilde yapılmasını beklemenin en doğal hakkımız olduğunu düşünmekteyiz.

Açığı olsun ya da olmasın her adayın hayallerinin olduğunu hatırlatarak pozitif ayrımcılıkların rutine bindirilmesini kabullenemiyor sırf açığımız olduğu içinde hedef olarak gösterilmemizden son derece rahatsız olduğumuzu buradan bildiriyoruz.

Bakanlığımızın atamalardaki tüm bu soru işaretlerini gidermek adına rehberlerinin sadece eldeki veriler olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece kontenjan belirme sürecinin baskıyla değil de devlet aklıyla yapıldığını ortaya koyacak ve tüm süreç şeffaf bir şekilde işleyecektir.

İMZA KAMPANYASINA DESTEK İÇİN TIKLAYINIZ

Ayrıca her bölümün kendi dinamiklerinin olduğunu da hatırlatarak bazı bölümlerin birer kontenjan deposu olarak görülmesi anlayışını reddediyoruz. Adaleti yanlış yerde daha da vahimi öğretmene yakışmayacak şekilde aramanın ve görevini yapan insanları etkileyerek, bazı branşları dışlayarak aramanın ne kadar etik olduğunu da kamuoyunu bırakıyoruz.

Evet, ortada bir pasta olduğu da herkesin daha çok pasta istediği de bir gerçek fakat bunu yaparken illa kardeşimizi dövmemiz, onun pastasına göz dikmemiz haset duygularıyla hareket etmemiz gerekmiyor. Önce eğitimci sonra da yetişkin insanlar olduğumuzu unutmadan öğretmenlerimizin tüm haklı gerekçeleriyle haklarını aramasını umuyor, bu şekilde hareket etmelerini bekliyoruz.

Bu saygın mesleğe daha fazla gölge düşürmemek ve biz öğretmen adaylarının da karşı karşıya kalmaması adına baskıya değil açığa göre atama anlayışının yerleşmesi için gerekli adımların atılmasını istiyoruz."

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim