Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamaları İçin Okulların Açılması mı Bekleniyor?

Öğretmenler tepkili…

Aylarca sınavlara hazırlık yaptılar, kimileri kendisine yetecek kadar puanı aldı ve atama vaktinin gelmesini bekliyor şu an ama artık iş can sıkıcı bir hal almaya başladı. Neden mi? Çünkü ilk atama meselesinde gittikçe karışan bir durumla karşı karşıyayız. Gün geçmiyor ki konu ile ilgili bir haber yapılmasın. Daha düne kadar yetkililer TBMM’nin yemin töreni için toplandığı zaman öğretmenleri ilgilendiren yasanın da onaylanıp bir an önce atamanın yapılmasından bahsediyorlardı. Meclis toplandı, yemin edildi ve tekrar kapandı. Kimsenin aklına atamayı bekleyen binlerce öğretmen gelmedi. Daha da kötüsü eğitim-öğretim yılının başlayacak olmasının unutulmuş olması idi. Çünkü çok yakın bir zamanda okullar açılacak, öğrenciler sınıflarına koşacak ama eğitime güç katacak yeni öğretmenler halen daha atama bekliyor. Bu, olsa olsa ciddi bir plansızlık örneğidir ancak.

 

Artık televizyonlar da söz konusu durumu kullanıp buradan rant elde etmeye gözlerini diktiler ama habercilik adına yaptıkları bu işlerin binlerce öğretmenin duygularıyla oynamak olduğunu bilmiyorlar. Her haberle hop oturup hop kalkan öğretmenlerimizin psikolojilerini bilseler veya bu durumu yaşasalar idi eminim ki böyle üç kuruşluk haberlere tenezzül etmezlerdi. Yaptıkları ne insafla ne de vicdanla örtüşüyor. Yazık!

 

Eylül ortasında okullar açılıyor ama ilk atamalar halen daha belirsizliğini koruyor. Öğretmenlerin kafasında binlerce soru dolaşıp duruyor. Atamaların şubat ayına kalacağından endişe edenler, bunların hep bir oyalama taktiği olduğunu söyleyenler gibi pek çok söylenti var. Bunları yıllarca okuyup emek etmiş, sınavları geçerek atanmaya hak kazanmış öğretmenlerimize yaşatmaya kimsenin hakkı yok.

 

Atamaların dönem başlamadan yapılacağı yetkililer tarafından dillendiriliyor ancak uzmanlar aynı şeyi söylemiyor. Zira yasanın geçmesi, kontenjanların ilan edilip atamaların yapılması derken bu işlerin eylül ayının sonunu ancak yetişeceği ifade ediliyor. Böyle bir durumda atama bekleyen binlerce öğretmen her gün biraz daha yıpranacak, belki ailelerine karşı zor durumda kalacak ve hatta özel kurumlarla anlaşma aşamasında olanlar tercih yapılmak zorunda bırakılacaklar ve de en önemlisi okullar öğretmen sıkıntısı yaşayacak. Bunların yetkililer tarafından düşünülmesi gerekmez mi? Bu kadar mı birbirimizi umursamaz olduk. Karşınızdakiler öncelikle birer insan ve aynı zamanda eğitimci. Bu kişilerin psikolojileri ile bu denli oynarsanız onlardan nasıl verim alacaksınız atansalar dahi?

 

Atama meselesinin bir önce çözülmesi gerektiğini düşünüyor, kıymetli meslektaşlarımdan bu sıkıntılı süreçte birbirlerini kırmamalarını, ümitle beklemelerini istirham ediyorum.

 

Seyfullah DAĞ

Eğitimci

www.twitter.com/seyfullahdag

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim