Öğretmen Diyarı

Öğretmen atamaları için en önemli ipucu!

  Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı norm kadrolarını belirli periyodik aralıklarla güncellemektedir.

Yaklaşık 1 ay önce başlatılan norm güncelleme çalışmaları yarın son bulacak. Norm güncellemeleri en çok alan değişikliği bekleyen ve 2016'nın Şubat ayında atama bekleyen öğretmenleri ilgilendiriyor. Öte yandan hangi illerde, hangi branşlar ne durumda gün yüzüne çıkacak.

Norm güncellemeleri ile hangi ilde, ilçede, kasabada, köyde yani Türkiye'nin dört bir yanında hangi branştan ne kadar öğretmen açığı olduğu ve ne kadar norm fazlası olduğu ortaya çıkacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın en son norm güncellemeleri sonucunda öğretmen açığı yaklaşık 96 bin olarak tespit edilmişti. Bu güncelleme ile MEB'den ölüm, emeklilik, istifa gibi nedenlerden dolayı ayrılan öğretmenler de düşünüldüğünde yaklaşık 105 bin civarı norm açığının olması bekleniyor. Bu güncellemeler alan değişikliği konusuna ışık tutacak. Alan değiştirmek isteyen binlerce öğretmen için de umut kaynağı olacak. MEB, şu an için alan değişikliği konusuna sıcak bakmıyor fakat dar kapsamlı bir alan değişikliği branşların norm durumuna göre yapılabilir. 11 Kasım 2015 tarihli MEB norm güncellemeleri ise en çok atama bekleyen öğretmenleri ilgilendiriyor.

Bilindiği gibi 2016 yılının Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Bu atamaların branşların norm açığına göre yapıldığı biliniyor. Geçtiğimiz Eylül ayında yapılan 37 bin öğretmen atamasında branş bazında kadrolar bazı branşlara pozitif ayrımcılık yapılsa da genellikle ilgili branşın norm açığına göre belirlenmişti. Yapılacak yeni atamanın da yine norm açığına göre yapılması planlanıyor.

Güncellenen normlara göre Sınıf öğretmenliği'nin 20-22 bin arasında, İngilizce öğretmenliğinin 17-19 bin arasında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği'nin 16-18 bin arasında ve Rehber öğretmenliği'nin 15-17 bin arasında bir norm açığı olması bekleniyor. Bu durumda da yapılacak 30 bin atamanın yaklaşık 18-20 binlik büyük bir kısmının bu branşlara ayrılacağı düşünülüyor. Geriye kalan 10-12 binlik bir atama ise diğer branşlara pay edilecek. 11 Kasım tarihli norm güncellemeler, branş bazında norm açıkları, 2016 Şubat atamaları ve yaz atamaları konusunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Norm güncellemelerini yarın bakanlık kamuoyu ile paylaşacak. 

Kaynak: Kamudanhaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim