Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamaları İçin Branşlarda Öğretmen İhtiyaçları Ne Kadar?
 Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılı yaz dönemi öğretmen atama sayısı için şu an için şu ana kadar resmi bir çalışma yapılmadı.

Atama bekleyen öğretmenler yeni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan 2016 yılı Ağustos-Eylül döneminde atama talep ediyor. Bakan Yılmaz'dan umutlu olan öğretmenler heyecanla atama müjdesi bekliyor.

 Öğretmen atamaları öncesi norm kadro güncellemesi yapıldı. Branş Branş öğretmen açık sayılarının ortaya çıktı. Bazı branşlarda öğretmen atamaları öncesi öğretmen ihtiyacı sayısının artacağı iddia ediliyor.


Ortaokul Düşünme Eğitimi Dersi getirildi.

Düşünce eğitimi dersine: Felsefe, Sosyal Bilgiler öğretmenleri ve Türkçe öğretmenleri girer.

‘Kodlama' dersi zorunlu hale geliyor

MEB bilişimsel düşünme becerilerini öğrencilerde geliştirmek amacıyla 1,2,3 ve 4. sınıflarda haftada 2 saat zorunlu kodlama dersinin olacağı söyleniyor. Dersin Ortaokul 5,6,7,8 de 4 saat zorunlu ve Liselerde kademeli olarak 9,10,11,12 de 4 Saat zorunlu olacağı söylenmekte ve müfredat konusunda çalışmalar yürütüldüğünden bahsediliyor. Çalışmaların tamamlanması ile yürürlüğe girecek müfredatla ders saati kesin belli olacaktır...Kodlama dersine Bilişim Teknolojileri öğretmenleri girer.

 Ortaokullara hazırlık sınıfı geliyor

Millî Eğitim Bakanlığı yabancı dil eğitimine İlköğretim 5.sınıfta ağırlık veren müfredat çalışması yürütüyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 5'inci sınıflarda Yabancı Dil eğitimine ağırlık veren bir müfredat çalışması hazırladıklarını ve çalışmaların devam ettiğini belirtmişti.

5. sınıflarda uygulanacak programın pilot uygulamasında istenen sonuç elde edilir ve 81 ile yaygınlaştırılırsa, öğrencilerin seçeceği yabancı dil derslerine göre, İngilizce Almanca, Fransızca, Rusya, Arapça ve Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenlerine de ihtiyaç duyulacaktır. Burada hangi branş öğretmenine ihtiyaç olacağı, öğrencilerin seçeceği derse bağlı olarak değişecektir.

Hazırlanan programda, Çocukların kültürel, sanatsal ve sportif yeteneklerini küçük yaşlarda tespit ederek, bu yeteneklerine göre eğitim alacakları, bu yeteneklerini geliştirebilecekleri belirtilmektedir. Bu durum, Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliğine olan ihtiyacı da artıracaktır. 

Bütün detaylar, program yayınlanınca netlik kazanacaktır


Kaynak:
www.turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim