Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği; Zorunlu Hizmet Bölgesinde Çalışmaya Verilecek Ek Hizmet Puanı
 Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Hizmet Puanları” başlıklı 40.Maddesinin 6. bendinde “Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir.” Yazmaktadır.

Aynı yönetmeliğin 42. Maddesinin “Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları ve süreleri” başlıklı maddesinde zorunlu çalışılması gereken süreler belirtilmiş olup, zorunlu hizmet süresi fazla olan bir bölgeden, hizmet süresi daha az olan bir bölgeye yapılan bir atamadan sonra öğretmenlerin 40. maddeye göre artırımlı alması gereken puan konusu açıkça belirtilmemiştir. Örneğin; zorunlu hizmet süresi

1. Hizmet bölgesi 6. Hizmet alanında 5 yıl çalışması gereken bir öğretmenin, 3 yılı dolduktan sonra zorunlu hizmet süresi 3 yıl olan 3. Hizmet bölgesi 6. Hizmet alanına atama istemesi durumunda, yönetmeliğin 40. Maddesinde belirtilen, artırılarak verilen hizmet puanlarından faydalanması gerekmektedir.

Bu durumdan faydalanma gerekçesi; yönetmeliğin 43. Maddesinde geçen “Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler” başlığının 5. Bendinde geçen “Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden görevli oldukları eğitim kurumunun kapanması, norm kadro uygulaması, mazeret veya diğer nedenlerle görev yerleri zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarına değiştirilen öğretmenlerin bulundukları hizmet alanında çalışmaları gereken sürenin hesabında, daha önce görev yaptıkları eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.” olmaktadır.

Konu ile ilgili gerekli açıklamanın, yapılacak olan önümüzdeki atama dönemine eklenmesi ve tarafımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ve talep ederiz.

Kaynak: www.kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim