Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atama Kontenjanları Ne Zaman Açıklanacak?

Bilindiği gibi 2015 Şubat ayında 15 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarını gerçekleştirmeden önce özür durumu tayinleri için düğmeye bastı. Özellikle eş özrü olmak üzere yer değişitme işlemleri için 5 Ocak'ta süreç başlayacak. 19 Ocak'ta yer değiştirme işlemleri tamamlanmış olacak ve 23 Ocak'ta öğretmenler yeni atandıkları kurumda görevlerine başlayacak.

 

2014 yılının son ayının son günlerine yaklaştığımız şu zamanlarda bazı haber sitelerinde ve sosyal medyada 15 bin öğretmen atama kontenjanının branşlara göre dağılımının Ocak ayının ilk veya ikinci haftasında açıklanabileceğine yönelik haber, yazı ve bilgiler mevcuttur.

 

Kesin olarak söylenilebilir ki Milli Eğitim Bakanlığı 20 Ocak'tan önce öğretmen atama kontenjanlarını açıklamayacaktır. Hatta bu tarihte kontenjanların henüz belirlenmemiş olma ihtimali yüksektir. Özür durumundan yapılan atamalar sonrasında muhtemelen yeni bir norm güncellemesi yapılacak ve yenilenen güncellemeler ışığında 15 bin kontenjan branşlara dağıtılacaktır.

 

Ortalama olarak ise 20 Ocak'tan Ocak ayının sonuna kadar branş bazında kontenjanların belirlenmesi, Şubatın ilk haftası tercihlerin alınması ve aynı hafta içerisinde atamaların yapılmasıdır. Atama işlemlerinin tamamlanması ortalama olarak 4-7 Şubat 2015 tarihlerine denk gelecektir. 2. dönem ise 9 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve yeni atanan öğretmenlerin ilk iş günü olacak.

 

Öte yandan 15 bin öğretmen ataması hala resmiyet kazanmış değil. 6 Ocakta Meclis açılacak ve atamaların meclisten geçmesi gerekecek. Eğer Eylül ayındaki gibi görüşmeler uzatılırsa ya da öğretmen atamaları herhangi bir paket veya torba yasanın içine eklenirse 2015 Şubat ayı öğretmen atamaları gecikebilir, Şubat ayının ikinci haftasına hatta üçüncü haftasına kalabilir.   

kaynak: mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim