Öğretmen Diyarı

Öğretmen Adaylarının Gözü FATİH'te

 BİLİŞİM DERSLERİ 1'İNCİ SINIFTA BAŞLAMALI

Seyhan Kültür Merkezi Arif Nihat Asya Salonu'nda düzenlenen konferansta konuşan Bilişim Teknolojileri öğretmen adayı Reyyan Nergiz, şunları söyledi: "FATİH Projesi'nde, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliği ile Türkiye'deki tüm dersliklere birer adet dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve akıllı tahta konulması hedefleniyor. Ön kısımlarında her öğrenciye tablet bilgisayar verilmesi öngörülen pojenin amacı, bilgi toplumu yaratmak ve eğitimde teknolojiyi yararlı kılmaktır. Ancak 2011 yılında başlayan ve 3 yıl içinde tamamlanması gereken proje hala tamamlanmadı. Böyle olunca biz bilişim öğretmenlerinin atama sayıları da çok düşük kaldı.

Eğitim sürecinde, gelişen dünyaya ayak uydurup ileriye doğru adım atmak istiyorsak, bilişim dersleri 1'inci sınıftan başlayıp, 12'nci sınıf da dahil olmak üzere her kademede zorunlu ders olmalı."

KODLAMA DERS SAATLERİ ARTIRILSIN

Çocuklara bilgisayarı, sadece sosyal paylaşım sitelerine girmek için öğretmediklerini söyleyen Bilişim Teknolojileri öğretmen adayı Esra Köylüoğlu ise şöyle konuştu: "FATİH Projesi ile artık her okula bilgisayar giriyor. Çocukların bilgisayara olan merakları artık azalıyor. Bilgisayarı sadece sosyal paylaşım sitelerine girmek içini kullanıyorlar. Amacımız kodlama dersleri ile çocukların bilişsel yönlerini daha fazla geliştirmektir. İlerde belki birçok yazılım mühendisi bu çocuklarımız arasından çıkacak. Daha fazla kodlama dersi ile çocuklarımızın bilgisayara olan ilgilerini daha ileri noktalara taşımak ve bilgisayarı verimli kullanmalarını sağlamak istiyoruz. Bunun da daha fazla Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin atanmasıyla mümkün olacağı ortada. Yetkililerden daha çok atama yapmalarını va kodlama ders saatlerinde düzenlemeye giderek saatleri uzatmalarını istiyoruz."    

Hürriyet


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim