Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN ADAYLARININ DİKKATİNE…

Sen şimdilerde muhtemelen büyük bir heyecanla sınavına hazırlanıyorsun. Hayaller kuruyorsun: sıcak bir sınıf ortamı, seni anlayan, seven, güven veren amirlerin, hepsi standart düzeyde öğrencilerin, onların çok anlayışlı velileri…

Maalesef öğretmenlik böyle toz pembe bir meslek değil. Çok büyük bir olasılıkla doğuya atanacaksın. Malum batıda yer yok. Olsa da önce pişmen lazım. Ağabeylerin, ablaların unutma ki yıllardır doğuda çakılı. Biraz da seni görsün doğu… 

Özellikle sınıf öğretmeniysen en ücra bir dağ köyüne gitmek için hazırlıklı ve güçlü olmalısın. Hadi bayansan pozitif ayrımcılıkla merkeze ya da daha iyi bir köye gönderilebilirsin ama bayan değilsen o zaman işin biraz daha zor olabilir.

Soba yakmayı öğren, yanına bolca kitap al okuldan sonra- kafa kalırsa- kitap okursun. Elektrikler sık kesildiğinden televizyon, radyo gibi iletişim araçlarını pek kullanamayabilirsin.

Yanına kalın giysiler al çünkü üşümek kaderin artık ve sana bir tas çorba yapacak bir dost bulamayabilirsin. Sakın hasta olma.

60 kişilik birleştirilmiş sınıf okutmak zorunda kalabilirsin. Sınıfa girer girmez başlayan bir uğultuyla dersi devam ettirmek istersin. Günün yarısında sesin kısılır.

657’ yi sular seller gibi ezberlemelisin. Yönetmelikleri oku. Senden önce bulunduğun yerde görev yapan öğretmenlerle iletişim kur.

Bazen hatlar kesilir, ailen seni merak eder. İlçeyi ayağa kaldırırlar. Öncesinde atanacağın yerde böyle bir problem varsa bunu öğren.

Kar botlarını al yanına. Kazma kürek sana lazım olacak çünkü yolların kapanacak. Eve de kuru diriyi doldur ki sıkıntı olmasın.

Hepsi bir yana pırlanta yürekli, parlak bakışlı öğrencilerin olacak. Onlar için bayram şekeri gibi tatlısın. Hepsine doğruluğu, sevgiyi sen öğreteceksin. İşin zor öğretmenim. Gözün korktuysa girme hiç bu çetin yola… ama kararlıysan yolun açık ola… Gelecek senin ellerinde…

 

EDA EVRAN

mebpersonel.info

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim