Öğretmen Diyarı

Öğretmen adayları MEB\'i protesto etti

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı’nı(MEB) protesto etti.4 yıl süren uzum emek ve uğraş sonucu öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler engelli çocukların eğitim gördüğü kurumlara...

 

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı’nı(MEB) protesto etti.

4 yıl süren uzum emek ve uğraş sonucu öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler engelli çocukların eğitim gördüğü kurumlara uzman öğretmen olarak atanıyor.

Özel Eğitim Bölümü öğrencileri, kendi ihtisas alanlarına sınıf öğretmenliği bölümü mezunlarının atanmasına tepki gösterdi.

Çok sayıda öğrenci Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek bakanlığın uygulamasına tepki gösterdi.

Taşıdıkları dövizlerle, attıkları sloganlarla mağduriyetini ifade etmeye çalışan öğrenciler adına açıklama yapan Özge Karataş, özel eğitim gereksinimi olan engelli bireylere ancak bu alanda yetişmiş kişilerin eğitim verebileceğini söyledi.

Karataş, “Özel olarak zihinsel engelliler öğretmenliği genel olarak da eğitim alanları her yılı yoğun uygulamalar içeren 4 yıllık lisans eğitimi gerektiren ihtisas alanlarıdır. 4 yıllık yoğun bir çaba ve staj uygulamalarını içeren tüm kazanımların 540 saat yani 2 ay gibi kısa bir dönemde kazanılması ve bu eğitimden geçenlerin zihinsel engelli, otizmli, down sendromlu çocukların eğitiminde yeterli görülmesi mümkün değildir.” dedi.

Karataş, aldığı eğitim kriteri göz önünde tutulduğunda bir hemşire nasıl ki, doktor olamıyorsa bir sınıf öğretmeninin de özel eğitim uzmanı olmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

 
personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim