Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN ADAYLARI KENDİ YAPINIZA UYGUN ÜÇ TERCİH BÖLÜMÜ OLUŞTURUN

Bunlardan ilki atanmak istediğiniz il veya iller,ikinci olarak bildiğiniz ,gittiğinizde size kendi atanmak istediğiniz yeri aratmayacağını düşündüğünüz iller en sonda da doğudan gidebileceğinizi düşündüğünüz iller.tabi bunları nasıl oluşturacaksınız buna bir bakalım. 

1. Tercih bölümü söylemeye bile gerek yok yaşadığınız veya yaşamak istediğiniz illerin olduğu tercihler

2. Tercih bölümdeki iller ,ailenize veya yaşadığınız yere yani istediğiniz ile yakın ,gelip gitmesi kolay olan iller. 

3. Tercih bölüm ise doğudan bildiğiniz veya araştırdığınızda “ben burda yapabilirim ,ilgimi çekti” diyebileceğiniz illeri kapsayacak tercih bölümü Her tercih bölümü için kendi arasında bir sıralama yapın. çok istediğinizden başlayıp isteme oranınızın düştüğü okullara(il/ilçelere) göre sıralama yapın. 

Bu bölümlerdeki il ve ya ilçeleri belirlerken de şu şekilde araştırma yapabilirsiniz;

Öncelikle unutmayın ki okulların hepsi bölge ve alanlarına göre değerlendirilmektedir.yani o okulun kaçıncı bölge ve kaçıncı alana sahip olduğu o okulun şartları hakkında bir çıkarım yapmanızı sağlayabilir.çünkü bölge veya alanlar gelişigüzel belirlenmemiştir.

Coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması esasına göre değerlendirilp artıları ve eksilerine göre bölge ve alan değerleri verilmiştir.Yani bu koşullar bakımından düşünüldüğünde

1. Bölge 2. Bölgeden ,

2. Bölgede 3. Bölgeden daha iyi şartlara sahip diyebiliriz. 

Zaten aynı alana sahip zorunlu hizmet okullarında 2. Bölgedeki okulda zorunlu hizmetin bitme süresi 1. Bölgedekinden daha kısa sürer ,bunun sebebi de şartların 2. bölgede daha zor veya daha eksik olmasıdır.

Ayrıca bölge ve alanların belirlenme şartlarından en önemlisi de o okulun öğretmenler tarafından tercih edilme sıklığına göre derecelendirilmesidir.Böylece çok tercih edilen okulun hizmet alanı da doğal olarak daha düşük sayıya sahip olmaktadır.

 

Kaynak:www.personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol