Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN AÇIĞINI KAPATMANIN EN KOLAY, EN EKONOMİK, EN GÜVENİLİR ÇÖZÜMÜYÜZ...

 

 
İşte imzaya açılmış metin: İMZALA

Sayın Cumhurbaşkanı'm;

Verimli personel rejimini de göz önünde bulundurarak, devlet memurluğuna atanmış, kamu kurumlarında halen görev yapan, öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip kamu personelinin (MEMURÖĞRETMENLER) kadrolarının, kurumlararası ilk atama yolu öğretmen olarak MEB'e aktarılmasının Ülkemiz, Devletimiz ve Milletimiz için hayırlı olacağı düşüncesindeyiz.

Hükümetimiz bir yandan tüm okullarda tam gün eğitim-öğretime geçmeye hazırlanıyor. Bu yeni öğretmen ihtiyacı demektir. Diğer açıdan ise; 15.07.2016 sonrası yaşananlar sonucunda Olağanüstü Hal döneminde görevden uzaklaştırılanlar, meslekten ihraç edilenler, lisansı iptal edilip özel sektörde bile çalışamayacaklar ve malum yapının okullarının öğrencileriyle MEB’e geçmesiyle binlerce öğretmen açığı artmıştır.
 
Öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip şehit ve gazi yakınlarının kamu kurumlarındaki memur kadrolarının hizmet sürelerine bağlı olarak devlet öğretmenliğine aktarılacak olması; yine hemen öncesinde geçtiğimiz günlerde (Ekim 2016) KPSS ile memurluk  kazanmamış ama devlette öğretmen kadrosu verilen 5.000 dershaneci meslektaşları göz önüne alındığında öğretmenlik kriterlerine sahip KPSSli kamu personelinin gerçek işleri öğretmenliğe geçirilmeleri Devlet için de akıllıca bir çözüm olacaktır

Çoğunluğu zamanında verimsiz istihdam sonucu masa başı işlere atanmış devletin gizli, yerli, milli hazinesi memuröğretmenlerin eğitim-öğretim sistemimize kazandırılması Eğitim-Öğretim hayatına nefes aldıracaktır.

Zaten Devlet memuru olmaları nedeniyle maaş almakta olan insanlar olmamız nedeniyle, bütçeye ek yük getirmeden öğretmen açığının bir kısmını daha, gayet zekice ve rasyonel bir hamleyle öğretmenlik yapma hakları bulunan, idari-iş deneyimi yüksek, devlet tecrübesi ve devlet terbiyesi yerinde, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip güvenilir ve verimli kamu personeliyle yani memuröğretmenlerle masrafsızca, kapatacaktır.
 
2017 Merkezi Bütçe Kanunu tasarısı ile Kamuya personel alımının  en düşük düzeye ineceği de belli oldu.
 
Öğretmen açığını kapatmada EN EKONOMİK (MASRAFSIZ) ÇÖZÜM olduğu da kesindir.

Üstelik FETO/PDY üyesi ya da sempatizanlarının memur kadrolarından itina ile ayıklandığını ve bu terör örgütü üyelerinin ilk atama yolu ile yeniden devletimize sızmaya çalışacağı düşünüldüğünde, elde kalan memurların tüm taramalar sonucunda ortaya çıkan tertemiz bir kitle olduğu ve bu nedenle en güvenilir kaynağın yani memuröğretmenlerin MEB'e öğretmen olarak aktarılması, aynı zamanda EN GÜVENİLİR ÇÖZÜM olmaktadır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun74. Maddesi “ Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68. maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür.” hükmü getirmektedir.
 
Yasanın bu atamaya icazet verdiği yani atanmalarında hukuksal açıdan hiçbir engel olmadığı da göz önüne alındığında, kurumlararası ilk atama öğretmen açığını kapatmanın EN KOLAY ÇÖZÜMÜ olacaktır.

Öğretmenlik yapma hakları bulunan kamu personelinin atama başvurularından hemen önce 31.08.2012’deki MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliğinden önceki kazanılmış kurum-içi ve kurumlar-arası geçişle devlette öğretmenlik yapma hakları yok edilmemelidir.
Aralarında; görevleri esnasında öğretmen olmaya hak kazanmış aday öğretmen olma hakkına sahip kamu personeli ile memuriyet öncesi MEB Özel Öğretim Kurumlarında öğretmenlik yapmış çoğunluğu asil öğretmen olan asil devlet memurları vardır.
 
Devlet (MEB-Maliye Bakanlığı-DPB) zaten maaş ödediği öğretmenlik yapma hakkı bulunan ancak yönetmelik değişikliği mağduru kamu personelinden (memuröğretmenler) isteyenlerin kadroları gerekirse son bir kez güvenlik soruşturulmasından geçirildikten sonra halen görevli oldukları illerde ve ilçelerde aile birlikleri korunarak, zorunlu hizmetsiz, devlet dairelerinden devlet okullarına eğitim hizmetleri sınıfında öğretmen unvanıyla kanuni hakları olan kurum-içi ve kurumlar-arası geçişini küçük bir düzenlemeyle hemen yapabilir.
 
İşte imzaya açılmış metin: İMZALA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Tuğba Saydam 1 yıl önce

Çok güzel olmuş. Sesimiz olduğunuz için teşekkür ederim.

Avatar
Yavuz 1 yıl önce

Devletimize mali yük getirmeden öğretmen açığını kapatmak için güvenilir bir yöntem.

Avatar
Ayşe Pervin iŞLER 1 yıl önce

Bizden desteğini hiç esirgemeyen öğretmendiyarina teşekkür ediyorum.

Avatar
Mulayim 1 yıl önce

Cok gec kalinmis bir karar daha da gec kalmadan artik hakkimizi verin

Avatar
Meltem 44 1 yıl önce

2012 de elimzden akinan gecis hakkinin iadesini istiyoruz

Avatar
Barış 1 yıl önce

Öğretmen ihraclarının ve açığın en fazla olduğu bu dönemde,ekonomiye yük getirmeden soruşturmalardan tertemiz çıkmış memur öğretmenlerin MENşe göreve alınması en mantıklı çözüm olacaktır.

Avatar
Erhan Major 1 yıl önce

Bu duyarliliginiz icin tesekkurler.Hakkimiz olan kurumlararasi atama ile Öğretmenliğe gecis insAllah olacaktir

Avatar
Ahmet Y 1 yıl önce

İnşAllah hükümetimiz ve Sn Cumhurbaşkanımız da bizleri duyar ve MEB e bir an önce geçeriz

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim