Öğretmen Diyarı

Öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle kapatılamaz!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sürekli değişen bakanlarıyla, dikiş tutmayan sistemleriyle, ücretli öğretmenleriyle eğitim kalitesini yükseltmeye çalışıyor.

Öğretmen atamaları için bütçeyi mazeret gösteren MEB, her fırsatta öğretmenlerin haklı olduğunu ama imkanlarının kısıtlı olduğunu belirtiyor ve ücretli öğretmen inadından vazgeçmiyor.

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Osman Öztürk de bu konuya dikkat çekti, ücretli öğretmenler ve atama bekleyen öğretmen adayları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Öztürk, halen görev yapmakta olan yaklaşık bir milyon öğretmenin 80 binden fazlasını ücretli öğretmenlerin oluşturduğunu açıkladı. Ücretli öğretmenlerin yanında eğitim fakültelerinden mezun olmuş ya da formasyonunu tamamlamış yüz binlerce atama bekleyen öğretmen adayı bulunduğunu belirten Öztürk, “Çoğu eğitim fakültesi mezunu olmayan ve pedagojik formasyonu bulunmayan kişilerin geleceğimizin inşa edildiği okullarımızda, bütçe kaygısı sebebiyle uzmanlık isteyen bir meslek olan öğretmen olarak istihdam edilmesi çok büyük sorun olarak karşımızda duruyor.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) göre yaklaşık 95 bin öğretmen açığı bulunduğunu belirten Öztürk, “Belirtilen öğretmen açığı; atama yapılmak yerine daha az maliyetli olan ücretli öğretmenlerle çözülmeye çalışılmaktadır. Çoğu eğitim fakültesi mezunu olmayan ve pedogojik formasyonu bulunmayan kişilerin geleceğimizin inşa edildiği okullarımızda, bütçe kaygısı sebebiyle uzmanlık isteyen bir meslek olan öğretmen olarak istihdam edilmesi çok büyük sorun olarak karşımızda duruyor.” ifadesini kullandı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ÖĞRENCİYE DE ZARAR!

Atama bekleyen potansiyel 400 binden fazla öğretmen adayının ve çalıştıkları dershanelerin kapanmasıyla işsiz kalan tecrübeli on binlerin varlığı ortada dururken ücretli öğretmenlerle açığın kapatılmaya çalışılmasının anlaşılmaz olduğunu kaydeden Öztürk, açıklamasında şunları dile getirdi: “Formasyona sahip olan ve ücretli öğretmen olarak çalışma zorunda kalan öğretmen adayları da bu olumsuz durumdan memnun değiller. Atanarak daha iyi özlük haklarına sahip olacakken daha az gelir ile aynı işin yaptırıldığı taşeron diyebileceğimiz ücretli öğretmen olarak çalışmaya mahkum on binler bulunmaktadır. Başta sınıf öğretmeni olmak üzere hemen hemen her branşta ücretli öğretmen çalıştırılmakta olduğu düşünüldüğünde; ücretli çalışan kişiler, öğrenciler, atama bekleyen öğretmenler ve genel manada milli menfaatlerimiz bu durumdan ciddi anlamda zarar görmektedir. Özellikle bir üst öğrenime hazırlanan öğrencilerin varlığını da düşündüğümüzde farklı imkan ya da mahrumiyet ortamlarında eğitim alan yavrularımızın, başta TEOG olmak üzere merkezi sınavlarda aynı sorulara muhatap bırakılarak haksız rekabetle karşı karşıya kaldıkları da tartışma götürmeyen bir husustur.”

“ATANMA KRİTERLERİ TAŞIMAYANLAR TAKVİYE KURSLARI NASIL VERECEK?”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerin dönüştürülmesi sonrası hafta sonu kursları ile okul derslerine takviye olarak dershane ihtiyacını gidermeye çalıştığını vurgulayan Öztürk, çözüm önerilerini olarak şunları ifade etti: “Dersine zaten ücretli öğretmen girerek eğitim alma hakkını son haddine kadar kullanamayan öğrencilerin daha büyük orandaki bu mağduriyetlerini hangi kurs ile çözmeyi düşünmektedir? Atanmayı bekleyen binlerce öğretmen adayı, seslerini Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığına duyurmak için hem sosyal medyada hem de farklı platformlarda bir araya gelerek Şubat 2016 döneminde en az 50 bin atama yapılmasını talep ediyorlar. Eğitimin en önemli bileşeni olan öğretmen ihtiyacını, bilimsel bir dayanağı olmaksızın farklı disiplinlerle yetişmiş olan kişiler eliyle kapatılmaya çalışılması kabul edilemez. Öğretmen olarak atanma kriterlerini taşımayan kişilerin ücretli öğretmen adıyla görevlendirilmesi anlaşılamaz ve kabul edilemez bir durumdur. Dolayısıyla yetkililerin taşın altına elini koyarak bütçe çalışması öncelikli olmak üzere gerekli çalışmaları bir an önce yapmalı ve bu sorunu kökünden çözecek geçici değil kalıcı çözüm yolları bulmalıdırlar. Bütçede gerekli düzenlemeler yapılarak Şubat 2016 döneminde 30 bin alım yapılması planlan kadro ihdası en az 50 bine çıkarılarak atama yapılmalı, bir sonraki atama döneminde ise açık kalan diğer kadrolara atama yapılarak sorun çözüme kavuşturulmalıdır.”

 

Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol