Bu haber kez okundu.

Öğretmen 2016 Eş Durumu Özür Grubu Atamaları Ne Zaman

Hamza Aydoğdu kendisine yöneltilen sorulardan birisi olan eş durumu özür grubu ataması olacak mı? sorusuna verdiği cevapla öğretmenlere sevinçli bir haber verdi.  

Öğretmenlerin merak ettiği konulardan birisi de Eş Durumu Özür Grubu Atamalarıdır. Bu konuda beklenti içerisinde olan öğretmenlere açıklama MEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Hamza AYDOĞDU'dan geldi. Binlerce öğretmenin cevabının merakla bekledği soruya MEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Hamza AYDOĞDU yine twitterdan cevap verdi. Aydoğdu; "Şubat ayında Eş durumundan özür grubu ataması yapılacak" diye açıklama yaptı. Bu haber bir anlamda Şubat Ayında Eş Durumu Özür Grubu Ataması bekleyen öğretmenler için müjde oldu.  17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Mazeret ve engellilik durumuna bağlı yer değiştirmelerbaşlıklı 49. maddesi 1. fıkrasındaki; "(1) Öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeleri hakkında, Devlet Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır." hükümlerine göre özür durumu yer değiştirmelerinde Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri ilk defa bu dönemde uygulanacaktır.

25.6.1983 Tarih ve 18088 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte 16 Ağustos 2014 Tarih ve 29090 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle "Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği" başlıklı 13. maddesindeki; "Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir.

Sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değişikliğinde memur aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanına, bu şekilde mazeretin karşılanamaması halinde ise başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına atanabilir." hükümleri ile sağlık özrü başvurusu yapılabilmektedir. 25.6.1983 Tarih ve 18088 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte 16 Ağustos 2014 Tarih ve 29090 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle "Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği" başlıklı 14. maddesi (d) bendindeki; "Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun; d) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir." hükümleri ile getirilen kesintisiz 3 yıl şartı kaldırılmalıdır.

 

Kaynak: www.kamuajans.com

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber