Öğretmen Diyarı

ÖABT ÖĞRETMEN ADAYLARINI ZORLUYOR

Rehber Öğretmen ve Sınıf Öğretmeni bölümlerininde eklenmesiyle 2014 yılında 16 farklı alanda yapılan ÖABT sınavı testlerin ortalamasının düşük kalmasıyla dikkat çekmişti.


Branşlar bazında soruların en fazla doğru cevaplandığı alan 32,345 ortalamasıyla Türkçe Öğretmenliği bölümü olmuştu. Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji öğretmenliği ise 13,498 lik ortalama ile en düşük başarının sağlandığı bölüm olmuştu.


Sınav sorularının üniversitede işlenen derslerin müfredatına göre sorulması adayların başarı oranını ciddi şekilde düşürmektedir. Eğitimleri boyunca adayların konuların öğrenilmesinden ziyade sistemin getirdiği bazı sıkıntılardan dolayı ezberci bir yapıya alışmış olmaları mezun olduktan sonra konuların büyük çoğunluğunun unutulmuş olmasına yol açmaktadır.


Branşların ÖABT ile sınanması doğru bir yöntemdir


2013 yılına kadar öğretmen adayları KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür testi ve Eğitim Bilimleri testinin oluşturduğu P10 puan türüne göre öğretmenliğe atanıyorlardı. Bu durum tüm branşların kendi alanlarından hiçbir teste tabi tutulmadıkları için eleştiriliyor ve adayların seçim yönteminin değiştirilmesi gerektiği eğitim camiası tarafından sıklıkla dile getiriliyordu. Alanıyla ilgili bir sınava dahi tutulmadan öğretmen seçmek sistemin aksaklıklarını belirgin bir hale getiriyordu.


Oluşturulan yapı ÖABT'nin devreye girmesiyle olması gereken bir yapı haline dönüştü. Öğretmen adaylarının kendi alanlarında yeterli olup olmadıklarını ölçmek ve atamalarda P121 adıyla yeni bir puanın kullanılması yerinde bir karar olmuştur. Bu puan türünde ÖABT'ye yüzde 50 ağırlık verilmeside testin önemi açısından faydalı bir gelişmedir.


Her Aday Alanında Üniversite Ders Kitaplarını Kullanmaya Yönlendirilmiştir


Sınavda çıkan soruların lisans eğitimi süresince alınan derslerden sorulmasıda adayın 4 yıl boyunca kendi alanında nasıl bir süreçten geçtiğini görmek adınada önemlidir. ÖABT puanlarının düşük gelmesi ve adayların sorularda zorlanmasıda testin bilgiyi ölçmede ve iyi bir bilgi altyapısına sahip adayları ön plana çıkarması adına söylenmesi gereken bir tespittir. Soruların üniversitede alınan bilgilere göre hazırlanması adayların bir nevi lisans eğitimleri boyunca gördükleri derslerin tekrarı ve uygulaması gibidir.


Öğretmenlik hayatına adım atacak olan bireyler ne kadar donanımlı ve kendini yetiştirmiş olursa onun yetiştireceği öğrencilerde iyi bir eğitim altyapısına kavuşurlar.

  

kaynak: kpsscafe


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol