Öğretmen Diyarı

ÖABT Kapsamına Alınacak 2 Yeni Branş

ÖABT kapsamına iki yeni branş daha alınacak. Peki o iki branş hangileri?
2016 yılı KPSS-ÖABT kapsamına 2 yeni branş daha eklenecek. Dersane yetkililerinden ve eğitim uzmanlarından alınan bilgilere göre bu 2 yeni branşın Okul Öncesi Öğretmenliği ve Bilişim Teknolojileri olduğu iddia ediliyor. Son gelen bilgilere göre alan sınavı ÖABT kapsamına alınacak 2 yeni branşın 2015 Aralık ayında ÖSYM tarafından açıklanması öngörülüyor. ÖSYM'de 2 yeni branşı  daha alan sınavı  kapsamına almak için müfredat belirleme çalışmalarının devam ettiği iddia ediliyor.

Daha önce alan sınavı konusunda yapılan haberler

 

2016 KPSS'de Hangi Yeni Branşlar Alan Sınavı Kapsamına Alınacak? İşte Cevabı... MEB Müsteşarı Sn Yusuf Tekin'in bugün medyaya yansıyan açıklamasında 2 yeni branşa daha alan sınavının geleceği söylendi. İlgili açıklamada Sn Yusuf Tekin: "Öğretmen adaylarının bir kısmının Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) puanıyla istihdam edildiğini anlatan Yusuf Tekin, bütün öğretmen adaylarının alan sınavına girmesini istediklerini, ancak ÖSYM'nin kapasitesi ve yoğunluğunun da dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.ÖABT ile ilgili ÖSYM ile her yıl protokol imzaladıklarını anımsatan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin, "Bu yıl için ÖSYM'nin iş yoğunluğu dikkate alınarak, zannediyorum iki yeni branşta daha alan sınavı yapılacak. Onun dışındaki konulardan biz bu yıl alan sınavı uygulamayacağız. Yine normal sınavla öğretmenlerimizi istihdam edeceğiz" diye konuştu.
Daha önce mebpersonel olarak biz 2 alana daha Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin yeni dönemde uygulanabileceğini duyurmuştuk. Daha önceki haberimizde de vurguladığımız gibi bu 2 yeni branşın "Okul Öncesi ve Bilişim Teknolojileri" olacağına kesin gözüyle bakılıyor.


İşte 2015 yılı içerisinde aldığımız duyumlara göre o haberimiz şu şekilde idi:


"Bilindiği üzere 2 yıldan beri uygulanan ÖABT (Öğretmenlik alan bilgisi Testi) son 2 KPSS sınavında 17 farklı alana uygulanmaktadır..Geçen sene Sınıf Öğretmenliği ve Rehber Öğretmenliğe gelen Alan sınavının kapsamına bu yıl 2 branşın daha eklenmesi bekleniyor...


Alınan son bilgilere göre ÖABT Sınavının kapsamına bu yıl  alınacak iki Branş:


1) Bilişim Teknolojileri


2) Okul Öncesi Öğretmenliği


Dersane editörleri, bu iki branşa alan sınavının gelmesi için ÖSYM'de müfredat belirleme çalışmalarının yapıldığı, ilerleyen günlerde ÖSYM'nin net açıklama yapacağını söylüyorlar...


Okul Öncesi ve Bilişim Teknolojilerine alan sınavı gelirse ÖABT sınavı kapsamına alınacak branş sayısı, 19'a yükselecek..."


Kaynak: www.mebpersonel.com/ ÖZEL Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim