Öğretmen Diyarı

O Öğretmen Eşlerine Ayrıcalık Tanınmalıdır

Binlerce görev yapan ve eşi öğretmen olan askerlerimizin, aileleri ve eşleri için yetkililerden talepleri var.

  Zorunlu hizmet dolayısıyla doğuda bulunan, eşi asker ve ya polis olan öğretmenler ile asker çocuklarının çektikleri eziyet bitmek bilmiyor. Yaşadıkları sorunların Oscar’a aday filmlere konu olacak türden olduğu belirten öğretmen eşleri çektikleri sorunlardan dolayı oldukça zor durumda kaldıklarını belirtiyor. Bu ülkenin yükünü sırtında çektikleri halde, doğuya ailece dışlanmış bir şekilde hayatlarını sürdürmek zorunda kaldıklarını belirten asker aileleri yetkililerden çözüm bekliyor. Doğu’da görev yapan asker ve polislerin, öğretmen eşleri ve çocukları terörün yoğun olduğu bölgelerdeki okullarda tartaklanma, tehdit edilmekte ve dövülmekte olduklarını belirterek çok büyük sıkıntılar çektiklerini söylemekteler.  

 

Eşi Öğretmen Olan Askerlerin Talepleri Var

 

Aile bölünmez bütünlüğü maddesinin kendileri için geçersiz kıldığını söyleyen binlerce asker eşi, bu kutsal görevi icra eden bizlere sadece şehit olduğumuz zaman sahip çıkıyor ve saygı duyuyoruz diyerek tepkilerini belirttiler. Kendimizi kandırmanın gereğinin olmadığını ve acilen bu kolluk kuvvetlerinin öğretmen eşleri ile çocuklarının ya ortak bir okula yönlendirilmeleri ve ya aile bütünlüğü ve aile psikolojilerinin bozulmayacağı bir bölgeye gönderilmelerini talep etmektedirler. Ortak okul fikrinin belki ilk başta açık tehdit alanları olarak görülebileceğini ancak sıkı güvenlik önlemleri ve çok sıkı askeri tedbirlerle bu okullar korunabileceğini belirtiyorlar. Bir diğer tercih olarak askeri alanların içerisine yapılacak olan mini okullarla bu durumun çok rahat aşılabileceği düşüncesindeler. Devletimiz her birinin maliyeti ortalama 3 milyon TL olan kale kollardan ülke genelinde toplam 341 adet yapılmasına karar vermiş ve toplamda bu kale kolların maliyetleri 1.5 milyar TL’yi bulmuştu. Ülke güvenliği için bu maliyetleri ödeyebilen devletimiz askeri alanlar içerisine de düşük maliyetli çelik konstrüksiyon malzemesinden mini okullar yapmasının bütçeyi sarsmayacağını ve böylece kendi sorunlarına bir çözüm bulunmuş olacağını söylemekteler.

 

Her mini okul sadece o askeri bölgenin çalışanlarının öğretmen eşleri ve çocuklarının eğitimi için tahsis edilmesinin sorun olmayacağını, bu tarz mini okul yapmak için de çok fazla geniş alanların olduğunu söylemektedirler. Doğudaki bu terör tehlikesi bitmediği sürece bu meslek gruplarını devlet olarak bağrımıza basmalı ve onların günlük hayatlarını kaliteli bir şekilde geçirecekleri terörden uzak ortamları acilen hazırlaması gerektiğini savunurlarken, özellikle terör tehlikesi yüksek olan bölgelerdeki kolluk kuvvetlerine öğretmen eşleriyle beraber tayin, rotasyon ve atamalarda öncelik hakkı verilmesi çok üstünde durulması gereken bir konu olduğunu düşünmekteler. 

   

Bir süre evvel öğretmenlerin rotasyonlarına dair yayınlanan yönetmelik taslağında 8 yıl olarak düşünülen rotasyonun 12 yıla çıkarılmasıyla ilgili bir değişiklik yapılacağı kulislerde konuşulmuştu. Rotasyon ve atamalarda eşi öğretmen olan asker ve polislerimize ve öğretmen eşlerine her zaman öncelik tanınması gerektiğini talep ederlerken, bu konunun masaya konarak tartışılıp bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiği söylemekteler.

 

 

 

kaynak: Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol