Öğretmen Diyarı

O Branşların Öğretmen Alımı Ne Zaman Olur?

2 ÖABT testi için, ne kadar beklenecek?
ÖSYM daha önce yaptığı açıklamada, Coğrafya Öğretmenliği ile Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alan sınavlarına dava açıldığı için dava sonucunun beklendiğini belirtmiştir. Peki bu süreç ne kadar olacaktır?

Bilindiği üzere 12 Temmuz 2015 tarihinde yapılan 2015 Öğretmenlik Alan Bilgisi sınav sonuçları 28 Temmuz tarihinde açıklanmıştır.

Açıklama sırasında belirtildiği üzere, Coğrafya Öğretmenliği ile Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alan sınavlarına dava açıldığı için, dava sürecinin sonucu beklenecektir.

Bu sürecin ne kadar olacağı, 2577 sayılı İdari Yargılama Usul Kanununda düzenlenmiştir. Kanunun 20/B maddesinde yer alan hüküm gereğince bu sürece "ivedi yargılama" denmekte olup, bu süreç 45 gün civarında sürmektedir. 

Ancak bu yıl benzer bir süreç TEOG'da yaşanmıştı. 29-30 Nisan'da yapılan TEOG sınavına açılan dava, bilirkişi hatasından dolayı 29 Haziran'da açıklanmıştı. Yani süre. 45 gün değil 60 güne uzamıştı.

Bu bilgiler doğrultusunda şu tespiti yapabiliriz.

12 Temmuz'da yapılan ÖABT'ye yönelik dava süreci eğer dava süreci 45 gün sürerse en erken 26 Ağustos'ta, eğer dava süreci 60 gün sürerse de, 12 Eylül tarihinde sonuçlanacaktır.

Kaynak: www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim