Öğretmen Diyarı

Norm Güncellemelerinden Sonra Bazı Branşlarda Öğretmen İhtiyacı Artacak

  Norm  Güncellemelerinden Sonra Bazı Branşlarda Öğretmen İhtiyacı Artacak. Hangi branşlarda ihtiyaç artacak? 2016 Şubat 30 Bin öğretmen ataması için, MEB'in yapacağı  norm güncellemesiyle birlikte bazı branşlarda öğretmen ihtiyacının muazzam seviyede artış göstereceği ve atamalarında bu ihtiyaçlara göre yapılacağı tahmin ediliyor...
ÖĞRETMEN İHTİYACI ARTACAK OLAN BRANŞLAR
SINIF ÖĞRETMENLİĞİ

-Sınıf Öğretmenliğinde de Öğretmen ihityacının artacağı düşünülüyor. Öğretmensiz köy okulu kalmaması planlandığı düşünülecek olursa sınıf öğretmenliği alanında öğretmen ihtiyacı daha da artacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınan bilgilere göre Sınıf Öğretmenliği ihtiyacının çok olduğu, özellikler doğu illerinde sınıf öğretmenliği ihtiyacının artış göstereceği tahmin ediliyor. Ücretli öğretmenlik taleplerinde de öncelikle sınıf öğretmenliği alanına görevlendirmelerin yapıldığı gelen bilgiler arasında.
İNGİLİZCE
-Şu an  16 Bin civarı Öğretmen açığı bulunan İNGİLİZCE  branşının da 11 Kasım'da bitecek olan norm güncellemelerinden sonra öğretmen ihtiyacının artacağı tahmin ediliyor.  Ayrıca gelecek yıl eğitim öğretim döneminde,"5. sınıflar hazırlık sınıfı olacak.  22 saat ingilizce dersi olacak. 5. sınıfların hazırlık sınıfı olması ile birlikte İngilizce öğretmenliğinde öğretmen ihtiyacı sayısı 25 Binleri bulacak..Çünkü ders saati artan her branşın öğretmen ihtiyacı da buna paralel olarak artar...
DİN KÜLTÜRÜ AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ
-11 Kasım'da bitecek norm güncellemelerinden sonra  "Din Kültürü Ahlak Bilgisi" branşında da öğretmen açığı büyük artış gösterecek. Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği branşında Öğretmen açığının 20 Binleri geçeceği öngörülüyor... Özellikle seçmeli dersler din derslerinin seçilmesi, okullarda din kültürü ahlak bilgisi öğretmenlerine olan ihtiyacın çok olduğuna işaret etmedktedir.
OKUL ÖNCESİ
-Okul öncesi branşında da öğretmen ihtiyacı artacaktır. 11 Kasım'da norm güncellemelerinin tamamlanmasının ardından okul öncesi öğretmen ihtiyacının da artacağı düşünülüyor. Özellikle Bakan Avcı'nın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu, okul öncesinde okullaşma oranının %300 artış göstermesi açıklaması adeta bunu doğrular niteliktedir. Şubat atamasında da okul öncesi branşının yine en çok kadro alan branşlar arasında gireceğine kesin gözyle bakılıyor.
Bu branşlar haricinde, Arapça Dersi'nin müfredata girmesi ile Arapça branşından da öğretmen açığının artacağı düşünülüyor.
Kaynak:www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim