Öğretmen Diyarı

NORM FAZLASI OLARAK RESEN (ZORUNLU) ATANAN ÖĞRETMENLER MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA DAVA AÇIYORLAR

Yalnız bu 70 ilin yaklaşık 50 tanesi norm fazlası öğretmen atamalarında yerleşemeyen öğretmenleri boş normlara isteği dışında , resen yani zorunlu olarak atadı. Şimdi bu resen atanan öğretmenler dava açmaya başladılar. Daha önce resen atanan öğretmenlerin hemen hepsi açtığı davayı kazanmıştır. Milli eğitim bakanlığı bile bile kaybedeceği dava konusu olacak bir olayı öğretmenlere neden yaşatmaktadır bunun öğretmenlere maddi ve manevi zararı olacağı gibi Milli Eğitim Bakanlığına binlerce davayı kaybedeceği için milyonlarca tl maddi zararı olacaktır.

Sınıf öğretmenliği ile teknoloji ve tasarım branşında özellikle batıda bir çok ilde tıkanmalar yaşandığı için İl milli eğitim müdürlükleri resen atama olayına sarılmaktadır. Sınıf öğretmenliği branşında Özellikle Ankara , İzmir, Antalya , Mersin , Adana ve Aydın gibi illerde norm fazlası öğretmen sayısı öğretmen açığının nerdeyse 10 katıdır. Bu illerin çoğunluğunda resen atama sonrası sınıf öğretmeni açığı sıfır iken yüzlerce sınıf  öğretmeni il ve ilçe emrinde norm fazlası olarak beklemektedir.

Milli eğitim bakanlığı şunu unutmamalıdır resen atama olayında açılan bütün davalar kazanıldığı için 1 öğretmenin resen atama sonucu açtığı davada hem iki tarafın dava ücreti hem de öğretmenlerin yer değişikliği sonucu aldığı yolluk ücretinden dolayı Milli eğitim bakanlığını yaklaşık 5 bin tl zarara uğratmaktadır. 3 bin öğretmenin resen atanması Milli Eğitim Bakanlığını 15 milyon tl zarara uğratmaktadır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
buse bulut 2 yıl önce

meb dava açılacağını bile bile neden öğretmenleri mağdur ediyor devletide zarara uğratıyor

Avatar
reyhan ersoy 2 yıl önce

bende dava açacağım arkadaşlar sizde dava açın meb meydanı boş bulupta istediği gibi hareket etmesin

Avatar
mine sepetçi 2 yıl önce

mebi ve ülkemizi ekonomik yönden zarara uğratan bürokratlara tazminat davası açmak gerek.

Avatar
mine sepetçi 2 yıl önce

mebi ve ülkemizi ekonomik yönden zarara uğratan bürokratlara tazminat davası açmak gerek.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim