Öğretmen Diyarı

Norm Fazlası Öğretmene Yeni Kadro Açılıyor

Norm fazlası öğretmen atamalarında flaş bir gelişme yaşanıyor. Geçtiğimiz aylarda da belirttiğimiz norm fazlası öğretmenlerin atanmasına ilişkin yeni bir gelişme oldu. Okullarda güvenliğin arttırılması amacıyla tüm illerde iş sağlığı ve güvenliği komisyonları kurulacak ayrıca her okulda bir öğretmen tam zamanlı olarak iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görev yapabilecekti. Yaklaşık iki hafta önce konuyla alakalı yazdığımız yazıya BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

İlgili yönetmelik yayınlandı ve norm fazlası öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almak suretiyle okullarda iş sağlığı ve güvenliği denetmeni olarak atanmasına karar verildi. Valilik tarafından norm fazlası öğretmen iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldıysa bulunduğu okulda norm fazlası durumundan çıkarak iş sağlığı ve güvenliği isimli yeni bir norma atanabilecek. Öğretmen okulda tam zamanlı çalışacak. Okulda iş sağlığı ve güvenliğine aykırı tüm fiziki etmenleri denetleyerek düzenli olarak önce okul müdürüne sonra da il milli eğiti müdürlüklerinde kurulacak iş sağlığı ve güvenliği komisyonlarına iletecek. Daha sonra okulda gerekli güvenlik önlemlerini alarak öğretmen ve öğrencilerin güvenliğini sağlayacak.

 

Ayrıca yarı zamanlı görevlendirilecek öğretmenler için gerekli bütçe tahsisi durumunda ayda seksen saate kadar çalışma ve ek ücret alma hakkı da getirildi. Yani bir öğretmen mesai saatleri dışında yaptığı çalışmadan dolayı ücret alabilecek. Ancak öncelik tüm okullarda norm fazlası durumundaki öğretmenin olacak. Bu öğretmenler okullarda tam zamanlı görev yapacak. Memur gibi çalışacak. Yani sabahtan akşama kadar okulda bulunacak ve sürekli denetim yapacak. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı görev yaptığı her saat başına ücretini 200 ek göstergeyle memur taban aylığının çarpımından elde edilecek sayıya göre alacak. Bu ödemelerden damga vergisi hariç herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak. 

 

Sendikalar ise yeni iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğini yetersiz buluyor. İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin sadece bu alanda çalışan öğretmene değil tüm okul yöneticilerine, öğretmenlere ve hatta gerekirse öğrencilere bile verilmesini talep ediyor. 

 

Yönetmelikte okullarda kurulacak iş sağlığı ve güvenliği komisyonlarında hangi öğretmenlerin görev alacağı, komisyonun kaç kişi olacağı ve uzman görevlendirmesinin nasıl yapılacağı tam olarak belli değil. 

 

Uzman tahsis edilmesi için ek bütçe tahsis edilmesi şartı yönetmelikten çıkartılmalıdır. 

 

Bu haliyle yönetmelik kabul edilemez ve bakanlığın iş sağlığı yönetmeliğini gözden geçirip yeniden düzenlemesi gereklidir.

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim