Öğretmen Diyarı

Norm Fazlası  Öğretmen Açığını Kapatmaz!
15 Temmuz Darbe girişimi sonrası açığa alınan veya ihraç edilen öğretmenler ve lisansı iptal edilen öğretmenlerin yanı sıra geçen hafta açığa alınan PKK'lı öğretmenlerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyacı had safhalara ulaştı. Bakanlığın daha önce mevcut olan öğretmen açığının üzerine bir de bunlar eklenince Bakanlık 15 bini KPSS'li, 5 bini KPSS'siz dershane öğretmenleri arasından olmak üzere 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapma kararı aldı. Bilindiği gibi sözleşmeli öğretmenler ilk altı yıl zorunlu hizmet bölgelerinde çalışacak ve akabinde diğer yerlere tayin isteyebilecek; ancak açığa alınan veya ihraç edilen öğretmenlerin çok büyük bir çoğunluğu büyükşehirlerdeki okullarda görevli idi. Bunun tek istisnası PKK'lı oldukları gerekçesi ile açığa alınan öğretmenlerdir. Bu öğretmenler daha çok terör bölgelerindeydi. Hal böyle  iken gerek  Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ ve gerekse de Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf TEKİN'in norm kadro fazlası öğretmenlerin açığı kapatmak üzere etkin bir şekilde istihdam edileceği yönündeki demeçleri çok da uygulanabilir görülmemektedir. Geçmiş dönemlerde bu tarz uygulamalar hayata geçirildi. Norm kadro fazlası öğretmenlere özellikle tercih hakkı verildi; ancak bu öğretmenlerin büyükşehir sınırları içerisinde gidebilecekleri okullar çok az olduğundan veya ailelerine çok uzak kırsal ilçeler olduğundan malesef öğretmenlerimiz tercihte bulunamadı.

Akabinde gerçekleştirilen re'sen atamalar neticesinde öğretmenlerin büyük çoğunluğu rapor alarak derslere girmeme yolunu tercih etti. Bu durumda hiç şüphesiz öğrencileri etkiledi. Bakanlığın, norm kadro fazlası öğretmenleri istihdam etmek istemesi ve onları etkin bir şekilde değerlendirmek istemesi gayet doğaldır ve norm kadro fazlası olan öğretmenler dahil her kesimin talebi de bu yöndedir. Ancak bu yapılırken norm kadro fazlası öğretmenlerin de mağdur edilmemesi gerekmektedir. Maalesef sahadaki uygulamalar farklı masa başındaki düşünceler farklı olmaktadır. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, göreve ilk geldiği günlerde kaliteli eğitimin yolunun öğretmenin kalitesinin artmasından geçtiğini söylemişti. Eğer eğitimde kalite isteniyorsa her şeyden önce sistemli bir şekilde öğretmen atamaları gerçekleştirilmeli ve bir an önce öğretmen açığı kapatılmalıdır. İşte bu yüzdendir ki Bakanlığın 2016 kasım-aralık aylarında en az 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirmesi gerekmektedir. Hali hazırdaki açığın ekimde alınacak 20 bin öğretmen ve 41 bin norm kadro fazlası öğretmen ile kapanması mümkün değildir.Kaynak: www.ogretmendenhaber.net/ÖZEL HABER

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Barış 1 yıl önce

Nasıl oluyor da utanmadan, çok rahat bir şekilde pkk li öğretmen iftirasını atabiliyorsunuz. Bu haberi yapana ve buna inananlara bizlere bulaştırmak istedikleri bu pisliği adalet önünde yeşereceğiz.

Avatar
hök 1 yıl önce

sadece hakkaride kapatırsın, insanda vicdan olur ya.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim