Öğretmen Diyarı

Nöbetçi öğretmene nur topu gibi bir angarya!
  Nöbetçi öğretmenlerin sorumluluğunun ne kadar ağır olduğunu bilirsiniz. Bahçede çocuk düşüp yaralansa sorumlusudur Nöbetçi Öğretmen. İşte o Nöbetçi öğretmene şimdi öyle bir angarya daha yüklediler ki bu görev doğrudan Anayasaya da aykırı. Nöbetçi Öğretmene Polis görevi verildi. Ayrıntılar haberimiz detayında....
Maltepe'deki okullara kaymakamlık tarafından gönderilen yazıda, nöbetçi öğretmenlerin polis gibi çalışması istendi. Eğitimciler ise karara tepkili.

Maltepe’deki okullara kaymakamlık tarafından gönderilen yazıda, öğretmenlerin okul bahçesine girenlerin kimliklerini alacağı, çanta açtıracağı ve üst araması yapacağı belirtildi. Birgün'den Deniz Sarı'nın haberine göre; Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak imzası ile İlçe Milli Eğitim'e gönderilen yazıda 17/02/2016 tarihinde Ankara'da gerçekleşen ve 29 yurttaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırı gerekçe gösterilerek, "Önümüzdeki döneme ait benzer üzücü olayların yaşanmaması için tüm kurumların yürütmekte oldukları görevlerinde tedbir uygulamalarına özel bir önem vermeleri gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

UYGULAMAYA KONDU
Maltepe'de bulunan Yılmaz Mızrak Ortaokulu'nda ise Okul Müdürü Necdet Çağrıcı, kaymakamın gönderdiği 'Güvenlik tedbiri' yazısını uygulamaya geçirerek, okuldaki öğretmenlerin nöbetçi oldukları zamanda yapacakları görevlere eklemeler yaptı. Öğretmenlere polisin yapması gereken görevler yüklendi; cihazla üst araması, çanta ve poşetleri açtırma gibi yeni 'görevler' verildi.

'ÜST ARAMASI YAPILACAK'
Okul müdürünün 'Güvenlik tedbirleri' başlığı altında personele 03/03/2016 tarihinde gönderdiği resmi yazıda nöbetçi öğretmenlerin görevleri şu şekilde sıralandı:

Okul bahçesine girenlerin kimliklerini alacak
Okula giren kişilerin poşet ve çantaları açtırılacak
Cihazla üst araması yapılacak
Herhangi patlayıcı madde olma ihtimaline karşı şüpheli paket veya madde görülme durumunda ALO 155 hattına bilgi verilecek.

'ÖĞRETMENLERİN GÖREVİ DEĞİL'
İstanbul Eğitim Sen 5 No'lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan konuya ilişkin, ''Öğretmenlerin, üst aramak, çanta poşet karıştırmak, cihazla üst kontrolü yapmak gibi görevleri yoktur, olamaz. Nöbetçi öğretmenler öğrenciler arasındaki çatışmaları ve sorunları eğitimci gözüyle çözmek için vardır. Onun dışında öğretmene başka bir görev yüklenemez. Kaldı ki bir güvenlik görevlisi muamelesi yapamazlar. Bu tamamen kaymakamlığın ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün işgüzarlığından ve iş bilmemezliğinden kaynaklanıyor. Öğretmenlerin oldukça fazla iş yükü mevcuttur. Böyle bir şey eğitimciler tarafından kabul edilemez'' diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
harun 2 yıl önce

taşıma ruhsatlı bir silah vermeleri uygun olur. hem de hemen

Avatar
Aycos 2 yıl önce

Öğretmenlikten başka her işi yapar olduk...

Avatar
Nail 2 yıl önce

Oldu olacak mp5 de versinler.

Avatar
nil avanaş 2 yıl önce

herşeyden önce,kaymakamlık,doğrudan yazı ile öğretmene güvenliği sağlama görevi verebilir mi..bunu merak ediyorum....

Avatar
Gül 2 yıl önce

Az bile aslında ne de olsa hiç çalıştığımız yok yıl boyu yatıyoruz ya bari nöbet tutalım da işe yaramış oluruz