Öğretmen Diyarı

Nöbet Görevi Kaldırılsın

Eğitim-iş Mersin Şube Sekreteri Yakup Tekin yazdı....

Öğretmen camiasına, “hangi zorunlu görev kaldırılsın” diye sorulsa sanırım % 90 cevap “nöbet” olurdu. Üstelik - Eğitim İş sendikasının 13 yıllık AKP iktidarına karşı kazanılmış tek gerçek ekonomik zaferi olarak kabul edildiğinde - nöbete ödenecek olan ücrete rağmen.

Her öğretmenin eğitim öğretime harcadığı enerjisinden çalınan bir pay olarak okullarda sürdürülen bir görevdir nöbet. Nöbet görevi sadece öğrencilerimizin düşeceği bir çok tehlikeli durumu önleyeceği öngörüsüne göre sunulsa da; aslında okul binası, araç gereçler ve dışarıdan gelecek ciddi tehlikeler konusunda okul yönetimi, Milli Eğitim Müdürlüğü hatta Bakanlığa düşen sorumluluklara ortak çıkarmaktır öğretmeni. Bahçede duracaksın, aynı anda 400,500  öğrencinin hareketlerini gözlemleyeceksin, kaç öğrenci düştü, kaçı uçtu tetikte bekleyeceksin, yine kapıdan içeriye giren, duvardan atlayan varmıdır uyanık olacaksın. Ciddi ciddi güvenlikçi moduna gireceksin. Asıl büyük tehlike canlı bomba mı dolaşıyor, uyuşturucu madde satıcısı mı, hepsine dikkat etmelisin.  Kısacası nöbet ne kadar masum gösterilse de gerektiğinde ciddi adli soruşturmalarla yüzyüze bırakmaktadır öğretmeni.

Peki ne ister öğretmenler nöbet konusunda ne düşünürler? Öğretmene bıraksan “ nöbet hiç olmasın, hatta unutsak bir daha hatırlamasak” diyeceklerdir. Yaklaşık 3 yıldır Eğitim İş olarak yürüttüğümüz – bir çok sendika bizden yürütmek istesede- nöbet eylemi sonunda öğretmen arkadaşların bir çoğu aynı beklentideydi. “Nöbet eylemine devam edelim, nöbet tutmayalım”. Nöbet öğretmenin sırtında kambur, ayağında çamur. Nöbet öğretmenin okuldaki dinlenme dakikalarını elinden alan vijdansız kötü adam. Nasıl görürsek görelim, öğretmen nöbet kavramından rahatsız.

2006’da Adıyaman’da Eğitim İş’i kurduğumda dikkat çekmek için Eğitim İş’in gönderdiği mailler arasından çıkardığım “nöbet eylem” dilekçesini okuluma verip ilk eylemi başlatmak istemiştim, o zaman gerçekleşmemişti. Nöbet eylemi yeni değil öncesi var, algı çalışması var. Şimdi Eğitim İş olarak biz ne yapmalıyız. Nöbet eyleminde yaptığımız öncülüğü bir kademe daha ilerletmeliyiz.  Öğretmeni  nöbet sorumluluğundan tamamen kurtaramasakta, nöbet görevleri kapsamını değiştirmek için yeni bir eylem planlamalıyız. Nasıl olmalı bu eylem?  Öğretmeni  yoran, tehlike ile burun buruna bırakan bahçe nöbetini tamamen özel güvenlik kapsamına alıp, nöbet görevleri tarifini sadece” bina içi” olarak değiştirmek için MEB’e öneride bulunmalıyız. Bu durumda zaten Türkiye geneli okullarda sürdürülen  güvenlikçi  uygulaması ile çelişmez, öğretmenin güvenlikle ilgili zaafiyetlere uğramasının önüne geçilir, aynı zamanda öğretmenin nöbet görev alanı azalacağından daha az nöbet tutması sağlanmış olur. Bu kazanım sağlanırsa Eğitim İş için bir adım daha büyümenin yolu açılmış olur. Bütün bu tespitlerden dolayı tamamen kaldırılmasa bile “Bahçe nöbet görevi kaldırılsın” diyorum.

Aslında ileriki günlerde tamamen özel güvenliğe devredilmiş okullarda, hepinize ”nöbetsiz” günler diliyorum.

Yusuf Tekin

kamugundemi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim