Öğretmen Diyarı

NİTELİKLİ ÖĞRETMEN.
 Memleketin birinde padişah, etrafına öğretmenleri toplamış demiş: -Şu eşeğe 5 yılda okuma yazma öğreten kişi, dilesin benden ne dilerse. Fakat öğretemezse de kellesini alırım.
Bütün öğretmenlerin içerisinden tek birisi kabul etmiş bunu. Diğer öğretmenler hayretler içinde sormuşlar o öğretmene : - Yahu sen deli misin, eşeğe okuma yazma öğretilir mi ? Öğretmen cevaplamış: - Amaaaan siz de, 5 seneye ya eşek ölür ya padişah ... Eğitimde nitelikliliğin doğru ve geçerli ölçülebilirliğinin önündeki en büyük engel; en başta eğitimin bir süreç, hem de uzun bir süreç olması ve ölçenlerin ne derece eğitimden anlıyor oldukları ne yazık ki.
 Basit kafa kol ilişkileriyle ucuz reklamlar,  Basit propagandalarla ad çıkarmalar, Kaşı beni kaşıyayım seni, menfaatçi gruplaşmalar, Ve yapay ego tatmini peşinde tüm başka basitlikler mi ?
Onlar zaten gırla . İlkeleri olan, halkçı ve halkın öğretmeni olmanın bir bedeli vardır, zordur.  Bazen halka rağmen olmak bile vardır işin ucunda.  Hele de bu kirli ilişkiler ağı ve ortam içerisinde tevazunuzla kavrulup gidiyorsanız..  Hele edebiniz en önde yanınızsa...  
Zordur halkın, bireylerin, gerçek çıkarlarının savunucusu olmak. Zordur aklın, bilimin, sorgunun temel alındığı, doğma ve ezberlerden uzak yaklaşımlarla program uygulayıcısı bir eğitimci olmak ..

E kolay gelsin, biz yine de yolumuza devam edelim.

Alaattin ÖZMEN 
 
Anahtar Kelimeler:
NİTELİKLİ ÖĞRETMEN.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim