Öğretmen Diyarı

Nisan ve Ağustos 2015 Atamaları Dengeli Olmalıdır

  300 bin atanamayan öğretmenin bulunduğu bir ülkede bu kadar öğretmen neden yetiştirildi ve bu kadar formasyon neden verildi sorusu akıllara gelmektedir  Şu sıralar 40 bin atama konusunda hükumete ciddi bir baskı uygulanmaktadır. Peki bu 40 bin atamayı isteyenlerin ağustos ataması hiç umurlarında mıdır acaba ? Bilindiği gibi MEB’in 2015 yılı öğretmen atama izni 53 bin. 40 bin kişi Nisan’da atanacak olursa Ağustos ayına sadece 13 bin atama kalıyor. Böylelikle haziranda mezun olacak öğretmenleri büyük bir kaos bekliyor diyebiliriz. O MEB'e atamalarla alakalı 53 bin izin verildiyse en iyimser açıdan atamaların Nisan 26bin500 + Ağustos 26bin500 şeklinde olması en adaletlisi olacaktır. Çünkü atama konusu hükumete baskı yaparak şahsi çıkar çığırtkanlığına dönüşmemelidir. Planlananın dışında yapılan atamalar yol, su, elektrik vergileri olarak halkın belinde ekstra bir kambur yaratabilecektir.


  Atanamayan 300 bin’in büyük çoğunluğu 3 ay formasyon alarak öğretmenlik sertifikası almış insanlardır. Ülkenin geldiği eğitim politikası maalesef bin yıl öncesinden bile daha geri duruma gelmiştir. Herkes PKK’ya dem vururken asıl terörün eğitim sistemimiz üzerinde organize bir şekilde yıllar önce dış kaynaklar tarafından başlatıldığı net bir şekilde görülmektedir. Yeter ki adamınız olsun...Ehliyeti sınava girmeden hemen alırsınız, her türlü diplomayı hemen alabilirsiniz, profesör olursunuz bu ülkede..Bize sadece eğitim anlamında bir hedefe kestirmeden ve hukuksuz bir şekilde nasıl ulaşabileceğimiz çok güzel öğretildi. Avrupa dahi bu konuda elimize su dökemez.  Bir de bu olayın hukuka uydurulmuş şekilleri son zamanlarda az gelişmiş ülkemizde görülmeye başlandı..Adı da : Formasyon.  3 ayda alınan bir eğitimle öğretmen olunabilen bir ülkede hertürli eğitim öğretim garabetine hazırlıklı olunmalıdır. Kaldı ki son zamanlarda taciz timleri kuran, öğrencilere tacizlerde bulunan öğretmenler bile 4 yıllık eğitim fakültesi mezunları ki 3 ayda bu belgenin alınabilmesi bir faciadır. Oysa öğretmenlik mesleğini seçenlerin eğitim fakültelerinde çok hassas ve ciddi eğitimler alması gerekir.  Daha da ileri gidersek öğretmen olacak kişilerin genetik teste sokularak kişiden kişiye farklılık gösteren cinsel arzular, saldırganlık gibi konularda bu gen tipleri yüksek çıkacak olanların direk elenmesi gerekmektedir.


     Başa dönecek olursak bugün ilk yardım sertifikası gibi artık çok kolay bir şekilde formasyon alınabilmektedir. Bu facia gidişe birileri dur demezse güzel ülkemizin binlerce yıllık kültür miraslarını da hızlı bir biçimde kaybetmiş olacağız. Her şeyini kaybeden toplumlar dünya’da köle olarak yaşamaya devam etmek zorunda kalacaklardır. Makam sahipleri bu konuda gerekli yasal düzenlemeleri yapmalı, kendine gelmeli ve akıllarını başlarına almalıdırlar.


 mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol