Öğretmen Diyarı

NİSAN ATAMASI HAKSIZLIK OLUR!

Bu aralar 2015 Haziran seçimleri öncesi öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağı üzerinde polemikler yapılıyor. Normal şartlarda hükümet kanadından: “Kesinlikle atama düşünmüyoruz, ağustostan önce atama yapmamız söz konusu değildir.” Şeklinde açıklama beklenir. Ancak seçim öncesine denk gelmesinden dolayı hükümet çevreleri de işi kestirip atmıyor. Doğrusu 2011 genel seçimlerinden hemen önce ne var ne yok tüm sözleşmeli memurların kadroya alınması düşünüldüğünde bu ilkbaharda bir öğretmen alımı hiç de uzak ihtimal değil.


Sorun şu ki bu atamalar normalde yapılması gereken ağustos atamasının kontenjanından mı kullanılacak? Eğer öyle olursa bu yıl mezun olacak olan öğretmen adayları için büyük haksızlık olur. Bu ilkbaharda bir atama yapılacaksa bu açık açık seçim ataması olmalı ve 2015 için en az 40 bin atama sayısını bozmamalıdır. 


Açık konuşmak gerekirse ilkbaharda yapılacak bir atama açıkça bir seçim yatırımı olur. Seçim öncesi 40 bin atama yapılırsa bazı branşlarda taban puan 30-40 düzeyine düşebilir. 


Bu yazdıklarım öğretmen adaylarının tepkisini çekebilir ama seçim yatırımı olarak yapılacak bir öğretmen ataması domino etkisiyle silsile haksızlığa yol açabilir. Makas öyle bir açılabilir ki 40 puanla atanılan bir yere sonraki atamada 85 puanla bile atanılamayabilir. Dolayısıyla yapılacak bir atamayı her yönüyle değerlendirmek lazımdır.


Aslını sorarsanız yapılması gereken şey belidir. En çok 3 ya da dört yıla yayarak tüm boş kadrolara öğretmen ataması yapmak, eğitim fakültelerinin kontenjanlarını kademeli olarak azaltmak ve ücretli öğretmenliği MEB’in lügatinden silmek.


Adil TÜRK

kaynak: Personelmebhaber.net


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim