Öğretmen Diyarı

Neden Öğretmenlere Daha Fazla Mesleki Özerklik?

Amerika’daki öğretmenler, eğitimde Finlandiya’yı farklı yapanın ne olduğunu öğrenmek için Finlandiya’daki sınıfları gözlemlemeye gidiyorlar ve çıkardıkları en temel sonuç şu oluyor:

Finlandiya’da öğretmenler, öğrencilerin öğrenmesine ve iyi hissetmelerine yardımcı olmak için Amerika’ya kıyasla çok daha fazla mesleki “özerkliğe” sahip! (Sahlberg, 2015)
Sanırım Amerika’da nispeten bazı konularda eğitimde özerkliklerin olduğunu düşünürsek, merkezi bir yapıya sahip olan ülkemizde öğretmen özerkliğinin çok daha sınırlı olmasını büyük bir olumsuzluk olarak algılayabiliriz.

Peki, Araştırmalar Ne Diyor?

OECD son çalışmalarında, öğretim programı ve değerlendirme ile ilgili olarak alınan kararlarda öğretmenlere tanınan daha fazla mesleki özerkliğinin, daha yüksek öğrenci başarısıyla ilişkili olduğu sonucuna varmış.

Bunun yanında öğretmenlere risk alma ve kendi sınıflarındaki öğrenme iklimlerinde değişiklik ve düzenlemelere girmeleri konusunda daha çok inisiyatif verildiğinde öğrencilerin okul başarısının da buna bağlı olarak arttığı gözükmektedir (Sweetland & Hoy, 2002).

Neden Öğretmenlere Daha Fazla Mesleki Özerklik?

Farklılıklar

Öğretim programları üzerinde öğretmen sınıfta ve kendi güçlü olduğu yanlarına göre düzenleme yapabilmelidir. Özellikle özel öğretim kurumlarında veli şikayetleri ve beklentilerinden dolayı tüm sınıflarda aynı zaman aralığında aynı öğretim etkinlikleri yapılması zorunlu kılınır. Bu anlayış büyük ölçüde bireysel farklılıklara aykırıdır. Çünkü öğretmen de dahil olmak üzere, sınıftaki tüm bireyler birbirinden farklıdır. Farklı beklentileri, ilgileri ve ihtiyaçları vardır.

Motivasyon İklimi

Öğretmen inisiyatif ve risk aldığı, düzenlemeleri kendi anlayışı doğrultusunda gerçekleştirdiği bir sınıf ortamında kendini daha motive ve sınıfa ait hissederler. Yani sınıfa ve yaptığı işe olan sahiplenme, aidiyet duygusu yükselir. Sınıftaki olumlu motivasyon iklimini yaratacak bir öğretmenin kendi motivasyon ve duygu durumunun yüksek olması her şeyden önce gelir.

Deneme Yanılma

Öğretmen risk aldığı bir ortamda çok daha fazla deneme-yanılma yollarına gidebilir. Böylelikle sınıfında daha çok yeni öğrenme model ve yaklaşımlarını kullanarak bunların kendi öğretimindeki etki ve sonuçlarını gözlemleyebilir. Bu sonuçlar doğrultusunda hangi model ve yöntemlerin nerelerde etkili sonuçlar verdiğini, kendisine ve sınıfına hangisinin daha etkili olduğunu belirleyerek bunları daha sıklıkla sınıfına taşıyabilir.

Daha Çok Eylem

Çeşitli konularda risk alarak eyleme geçen öğretmen daha çok eylemsel adımlar atar. Sorgular, değerlendirir, eleştirir ve öğreneme iklimini yeniden düzenler.

Özgüven

Kendi öğrenme iklimini kendisinin düzenlemesi konusunda daha çok risk ve inisiyatif alan öğretmenin özgüveni gelişir. Öğrencilerin en etkili modeli olan öğretmenin bu özelliği sınıfa yansır. Sınıftaki öğrenciler daha çok risk alabilen, kendi öğrenmeleri konusunda öz yönetimi olan bireyler haline gelirler. 

Sonuç Olarak:

Öğretmenlerin üzerinde daha çok baskı ve stres yaratan kontrolcü kurumlar ve eğitim sistemleri öğretmenin olumlu yönde yaratacağı tüm bu olanaklardan mahrum kalır.

Çözüm ise; öğretmenlere daha çok özgürlük alanı yaratabilmekle yakından ilişkilidir.

Kaynakça:

Sahlberg, P. (2015). Do teachers in Finland have more autonomy?. The Conversation
Sweetland, S. R. & Hoy, W. K. (2002). School characteristics and educational outcomes: Toward an organisational model of student achievement in middle schools. Educational Administration Quarterly, 36(5), 703-729. 
Barış Sarısoy / twitter: @barissrsy 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim