Öğretmen Diyarı

Nasıl Ders Anlatıyorsunuz?

Bazı öğretmenlerin artık ders anlatma olayını sıradanlaştırmış ve belli bir rutine bağlamış olması öğretim faaliyetlerinin de belli bir rutine bağlandığı konusunda fikir verebilir.

Bu konuda her sınıfın başka bir atmosferi olduğu ve her sınıfın seviyesinin farklı olduğu da göz önüne alınmalıdır. Fakat bunların çok daha dışında öğretmenlere şunu söylemek istiyoruz; “Her girdiğiniz sınıfta kendinizin öğrenci olduğunu düşünerek ders anlatın”. İşte bu durumda ders anlatışınız değişecektir.

Öğretmek çok farklı bir durumdur. Bir bilginin bir kişiye aktarılması için her öğrenciye farklı bir yolla bunu aktarmak ve bunu sadece 40 dakika içinde yapmak oldukça zordur. Fakat yorgunluk bilmeyen, dinamik, enerjik ve hepsinden önemlisi öğrencilerini çok seven öğretmenler için bu iş oldukça kolaydır.


 
Sınıfa girdiğiniz andan başlayıp, sınıftan çıktığınız zamana kadar süren süreç içinde ya öğrencinin size hayran olmasını sağlarsınız ya da sizden nefret etmesini. İşte bu süre içinde elinizden geleni yaptığınıza inanırsınız fakat öğrencinin neye inandığını bilmezsiniz.

Öğretmek pedagojik ve metodolojik olmak üzere iki temele dayanır. Siz bütün konuyu anlatırsınız fakat her öğrenciye hitap edebilir misiniz? İşte bu yüzden sınıfta sırada oturan kişinin siz olduğunu düşünün diyoruz. O zaman şunu düşünürsünüz; her öğrencinin ruhuna temas edebildiniz mi?

Bunları düşünerek tekrar ders anlatmaya ne dersiniz? “Evet, ben bunların hepsini zaten yapıyorum” demeyin. Tekrar düşünün.

 

Kaynak: ogrenmen.com

 

Anahtar Kelimeler:
ders anlatıyorsunuz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol