NASIL DAHA İYİ BİR ÖĞRETMEN OLABİLİRİM?

 

Kendini geliştirmek ve öğrencisinin hayatında bir fark yaratmak isteyen bir öğretmene neler önerirsiniz? Evet, kimliğini sakladığım bir öğretmen bana yazdı ve bu soruyu sordu. Kendisi ortaokul matematik öğretmeni. On yıldır öğretmenlik yapıyor.

Kimliğini gizlediğim öğretmenin mektubunu aşağıda paylaşıyorum: 
“… ortaokulunda matematik öğretmeniyim. Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir durum var. 10.yılım ve öğrencilerime davranışlarım hep aynı minval üzere gidiyor. Onların hepsini seviyorum özellikle kötü öğrenciler diye tabir edilen sınıfları alıyorum.( Aynı zaman da başarısız öğrenciler.) Bu durum bazı arkadaşlarım için üzücü olsa da bu öğrencilerle uğraşmak hoşuma gidiyor. Ne kadar kötü denirse densin girdiğim sınıflarda hep bir ışık arıyor ve buluyorum.

Fakat gerek kendimin gerekse devletin bana verdiği eğitim yetersiz geliyor. Öğrencilerin şahdamarına girip onlarla daha iyi ilişkiler kurmak istiyorum; lakin kendimi geliştirecek bir ortam bulamadım. Türkiye'deki birçok eğitimciye mesaj atmama rağmen bir cevap alamadım.

İyi bir öğretmen nasıl olabilirim? Nasıl kendimi geliştirebilirim?

Matematik alanında kendimi nasıl geliştireceğimi biliyorum (veya öyle zannediyorum) ama eğitim alanında sıkıntılarım var. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler...”

Evet, mektubu yukarıdaki gibi. Veli, öğretmen ya da mesleğiniz itibariyle eğitim alanıyla ilgileniyor olabilirsiniz. Öğretmen arkadaşın kimliğini sakladım; ama kendisinin haberi var; sizin yazdıklarınızı hem ben hem de o okuyacak.

Kendini geliştirmek ve öğrencisinin hayatında bir fark yaratmak isteyen bir öğretmene neler önerirsiniz? Verdiğiniz emek ve zaman için teşekkür ederim.


Kaynak: Facebook-Doğan Cüceloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim