Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı: Öğretmen Atamalarında Rekor Bizde

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: 'Cumhuriyet tarihinin en çok öğretmen atamasını gerçekleştirdik'
"Cumhuriyet tarihinin en çok öğretmen atamasını gerçekleştirdik" "Biz son 13 yılda Cumhuriyet tarihinin en çok öğretmen atamasını gerçekleştirdik. Şu anda görev yapan her iki öğretmenden biri bizim dönemimizde atandı. Bu arada, kişisel bir övünme değil, bana nasip oldu, bir başka bakan arkadaşım bu görevde olsaydı o yapacaktı. Ama şunu da söyleyeyim: Ben şu anda Cumhuriyetin, hatta Osmanlı dönemine kadar gidebiliriz, Türk eğitim tarihinin, ama özellikle Cumhuriyet döneminin en çok ataması yapmış Bakanıyım. Şimdi önümüzdeki 30 bin atamayla birlikte 175 bini bulacak… 

Şimdi Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapacağız inşallah. Fakat bu sefer bu atama takviminde ve sürecinde bir değişiklik köklü bir değişiklik yaptık. O da şu: Biz bugüne kadar öğretmen atamalarımızı işte Haziran’da veya yılına göre değişebilir ama Haziran’da, Temmuz’da KPSS sınavına girenler, onların sonuçlarına göre de Ağustos ayında atamalar yapılıyordu ve Ağustos ayında, Ağustos ayının hatta sonunda nereye atandığını öğrenen bir öğretmen adayımız 15-20 gün sonra da Eylül ayında okullar açılırken görev yerine gidiyordu. Şubat’ta atayacağımız öğretmenlerimize hemen görev yerlerine göndermeyeceğiz. 8 Şubat’ta başvurular başlıyor, atamaları belli olduktan sonra, nereye atandıkları belli olduktan sonra hemen oraya göndermeyeceğiz bu öğretmenlerimizi. Ne yapacağız? Kendi tercihlerine bağlı olarak ya bulundukları ilde, yani anne-babalarıyla veya kendileri hangi ilde yaşıyorlarsa o ilde isterlerse, isterlerse atandıkları ilde bir oryantasyon, yani bir yönlendirme, bir ısındırma eğitimine alacağız. 

Bu eğitim de şöyle işleyecek: Haftanın 3 günü her bir yeni atanan öğretmenimize bir danışman öğretmen tayin ettik, meslekte en az 10 yılını doldurmuş olan, yani artık duayen öğretmen, yani muallim olmuş öğretmenlerimizden bu genç öğretmenlerimize birer danışman tayin ettik. Şimdi bu yeni atanan öğretmen arkadaşlarımız bu muallimlerin, danışman öğretmenlerin, duayen öğretmenlerin nezaretine, onların gözetiminde, onların koordinasyonunda branşları her ne olursa olsun değişik branşlardan derslere girecekler gözlemci olarak. Yani sınıf öğretmeni aslında diyelim atanan yeni öğretmenimiz, ama sadece ilkokul dersine girmeyecek, aynı zamanda bir ortaokuldaki fen bilgisi dersine, bir meslek lisesindeki atölye dersine, diyelim imam hitap lisesindeki bir başka derse, sosyal bilimler lisesindeki başka derse, fen lisesindeki başka derse, yani değişik okul türlerindeki değişik derslere girecekler. Ama kimin derslerine? Yine o danışman öğretmenimizin belirlediği, yeni tecrübeli öğretmenlerimiz tarafından verilen derslere girecekler ve gözlemci olarak. O öğretmenlerimiz bu dersi nasıl anlatıyor, sınıfta öğrencileriyle nasıl ilişki kuruyor, dersini nasıl hazırlıyor, nasıl sunuyor, bunu gözlemiş olacak. Ayrıca, yine bu öğretmen adaylarımız yine danışman öğretmenimizin nezaretinde veya gözetiminde okul aile birliği toplantılarına katılacak, öğretmenlerimizin yaptığı veli bilgilendirme toplantılarına katılacak. Öğretmenler odasında diğer öğretmenlerle oturacak kalkacak, onlarla sohbet edecek, yani mesleğe ısınacaklar. Bununla birlikte, hem il müdürümüzün, hem ilçe müdürümüzün, hem maarif müfettişlerimizin yanında da, haftanın diğer iki günü de onların yanında yine gözlemci olarak, işler nasıl yürüyor, mevzuat nedir, nasıl çalışıyor, il müdürü ne yapar, ilçe müdürü ne yapar, şube müdürleri ne yapar, her bir şube müdürünün görev alanında neler yapılıyor, maarif müfettişleri hangi tür konularla nasıl ilgileniyorlar, bunları görecek."

 

Kaynak: http://www.mebpersonelleri.net/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol