Öğretmen Diyarı

Müsteşar Yusuf Tekin :"Bana Göre KPSS İle Alımlar Yanlış"
Yusuf Tekin: "KPSS İle Öğretmen Alımı Yanlış" 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Aljazeera Türk'e verdiği röportajta Kamu Personeli Seçme Sınavı ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.


MEB Müsteşarı Yusuf Tekin: " KPSS ile öğretmen istihdam etmenin yanlış olduğuna inanıyorum kişisel olarak. Eğitim fakültelerinin son sınıf öğrencileri geçen yıla kadar, üniversitelerine yakın okullarda yüzlerce öğretmen adayı kâğıt üzerinde kayıt yaptırıyordu. 


Bu bir staj değil. Staj dediğiniz şey, usta-çırak ilişkisinin olgunlaştırılmasıdır. Artık, her okula öğretmen sayısıyla orantılı bir biçimde öğrenci gönderilecek eğitim fakültelerinden. Her okulda dosya oluşturulacak ve biz öğretmen atarken o dosyaları referans olarak kabul edeceğiz. 

Test sınavı başarısını değil, sadece öğretmenin o bir yıl içindeki durumunu veri olarak kullanacağız. Şimdiye kadar yüksek puanla atanıyordu. KPSS öğretmen niteliğini ölçen bir sınav değil. Bu felsefeyi yavaş yavaş terk ediyoruz. Gelecek yıl veri setimizi biraz daha genişleteceğiz. KPSS’ye ilave olarak staj dosyasındaki notlar, mülâkat notları... Bunları da değerlendireceğiz. Öğretmen niteliği bununla ancak artabilir. Sözleşmeli öğretmenlikle de 4 yıl sonunda kadrolu olabilecek öğretmen. Bir perfomans denetimine tâbi tutulmuş olacak. Veli, öğrenci, idare memnuniyeti, tüm bunların hepsini ölçebileceğimiz mekanizma oluşacak." dedi. 

Kamu personeli alım haberleri, gündem haberleri, son dakika haberleri, MEB duyuru ve haberleri ile çok daha fazlası için kamu haberlerinin tek sitesi kamupersoneli.net'i takip etmeye devam edin.Kaynak: www.aljazeera.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim