Öğretmen Diyarı

MUŞ’A atanan öğretmen sayısı

Kaynak:İHA

muş Milli eğitim Müdürü Cevdet Arslan, bu yıl içerisinde tayin alan öğretmenlerle birlikte 2 bin 450’ye ulaşan öğretmen açığının yeni atanan bin 440 öğretmen ile büyük ölçüde çözdüklerini, kalan öğretmen açığının ise ücretli öğretmenlerle gidereceklerini söyledi.
2015-2016 eğitim öğretim yılı hazırlıkları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Muş Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan; öğretmen açığı, yeni yapılan derslikler ve onarılan okullarla ilgili açıklama yaptı. Yeni eğitim öğretim yılına problemsiz bir şekilde başlamak için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Arslan, 28 Eylül’de başlayacak olan yeni eğitim öğretim yılında 128 bin 950 öğrenci ve 6 bin 200 öğretmenin 711 okuldaki 4 bin 460 derslikte eğitim öğretime başlayacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın son ataması ile ildeki öğretmen açığının büyük ölçüde giderildiğini vurgulayan Arslan, “Ağustos ayı itibari ile tayini çıkan öğretmenlerimizle birlikte ilimizde 2 bin 450 öğretmen açığımız vardı. Bu yıl içerisinde bin 250 öğretmenimizin tayini çıktı. Milli Eğitim Bakanlığımızın son yaptığı 35 bin öğretmen atamasında ilimize 278’i sınıf, bin 162’si branş olmak üzere toplam bin 440 öğretmen atandı. Giden öğretmenimizden fazla öğretmenin ilimize atanması bizi mutlu etti. Yaklaşık 200 öğretmen, ilimizin eğitimi açısından önemlidir. Geçen yılda tayini çıkan öğretmenlerden 300 fazlası ilimize gelmişti. Yani iki yılda 500 öğretmen artıya geçmiş olduk. Buna rağmen öğretmen eksiğimiz var. Ama önemli bir açık, yapılan yeni atama ile giderilmiş oldu. Kalan öğretmen açığımızı da ücretli öğretmenlerle takviye yaparak gidereceğiz” dedi.
150 OKULDA ONARIM YAPILDI, 130 YENİ DERSİLK TAMAMLANIYOR
Okulların onarımı ve yeni dersliklerin tamamlanması ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Arslan, “Okullarımızın 2015-2016 eğitim öğretim yılına hazırlanması için sürdürülen çalışmalarımız devam etmektedir. 150 okulumuzu onarıma aldık. Bu okullarımızın bir kısmı tamamlandı, bir kısmında çalışma devam etmektedir. Okullarımızın büyük bir çoğunluğunda biten onarım çalışmaları, okullarımızın açıldığı zaman tamamında bitecek inşallah. Bu çalışmalarla çocuklarımız daha kaliteli ve daha hijyenik ortamlarda eğitim öğretimlerini sürdürebilecekler. Öte yandan yapımı devam okullarımız bulunmakta. Bu yıl 130 derslik daha eğitim öğretime kazandırılmış olacak” diye konuştu.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim