Öğretmen Diyarı

Muallim Okullarının açılması ile birlikte öğretmen atamalarında sorun hiç bir şekilde çözülmeyecek.
 Türk Eğitim Sistemi çalkantılı günler geçiriyor. Milli Eğitim Bakanlığının adının değişmesinden tutun da eğitim sisteminin değiştirilmesi, fakültelerinin kapatılması, atamaların yapılmaması, muallim okullarının açılmasına kadar hemen hemen her konuda eğitim sistemi kaynıyor.
Türkiye'de yaşanılan hükümet değişikliği ve Milli Eğitim Bakanlığında yönetimin el değiştirmesi sonrası eğitim camiasında çalkantılı günler geçiriyoruz.

 Eğitim sistemi değiştirilecek iddialarının yanı sıra, eğitim fakültelerinin kapatılması ve yerine muallim okullarının açılması, 16 yıl aradan sonra Ağustos ayında atamaların yapılmaması, öğretmenlerin yaşadığı sorunlar, Milli Eğitim Bakanlığının kapatılması ve Maarif Bakanlığı olması, sözleşmeli öğretmenliğin gelmesi ve daha bir çok konuda eğitim camiası meşgul.

 Kimi çevrelere göre bu adımlar doğru bulunurken, kimi çevrelere göre ise bu değişiklik ve yenilikler eğitim sisteminin çatırdadığını gösteriyor.  Bu yazımızda bizler Eğitim Fakültelerinin kapatılması ve Muallim Okullarının açılması konusunu ele alacağız. Eğitim fakültelerinin kapatılması çok çok önceden atılması gereken bir adımdı. Çok geç kalındı fakat zararın neresinden dönülürse mantığıyla bakmak daha iyi olacaktır.  Eğitim fakültelerini kapatmak, yeni mezun olacak öğrenci bırakmamak ve var olan mezunları istihdam etmek çok mantıklı bir adım atılması demek oluyor.

Fakat Muallim Okullarının açılması ile birlikte öğretmen atamalarında sorun hiç bir şekilde çözülmeyecek. 400 bin üzerinde atama bekleyen öğretmen için ise bu durum tam anlamıyla hayal kırıklığı olacak. Milli Eğitim Bakanlığı ne düşünüyor, nasıl bir adım atılacak tam olarak bilinmese de, şunu ümit ediyorum ki, Eğitim Fakülteleri kapatıldıktan sonra uzun bir süre öğretmen yetiştirecek kurumun açılmaz, Eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmen adaylarının ataması yapılarak bu öğretmenlerin hakları iade edilmiş olur.. Vasıfsız ya da yetersiz öğretmenlerin sayısı artacak diyenler olabilir fakat unutmayalım ki asli öğretmenliğe geçiş süreci bir hayli zorlaşıyor.

Öğretmen Akademisinin kuruluşu, sözleşmeli öğretmenlik ve aday öğretmenlerin değerlendirilmesi sürecinde, öğretmenlik mesleğinden uzak olanlar belli olacak ve sistemden çıkarılacaktır. Bunun dışında yapılacak olan her şey, 400 bin atama bekleyen öğretmen sayısını azaltmaz tam tersine arttırır. Böyle bir durumun altından da değil bu hükümet hiç bir hükümet kalkamaz. Bir işsizler ordusu yerine güçlü ve dinamik bir eğitim ordusu yaratmak gerekir.

Saygılarımla ABDULLAH KARADAŞ GAZETEEGİTİM.COM/ÖZEL HABER


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim