Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Bakanlığı ve TBMM harekete geçmez ise eğitimde cumhuriyet tarihinin en kara günleri yaşanacak.
  Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) yaklaşık 10 gün sonra tatile girecek. Bilindiği üzere meclis her yıl Ekim ayının ilk günü kendiliğinden toplanıyor. Devlet Personel Başkanlığı'nın yayınladığı listeye göre Milli Eğitim Bakanlığı'na sıfır(0) kadro verilmişti. 22 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı(KPSS)'na atama bekleyen yüz binlerce öğretmen girmişti.

Bütün bunlarla birlikte 65. hükümet kurulmuş, Milli Eğitim Bakanı değişmişti. Yoğun bir gündemi olan Türkiye'nin öğretmen atamaları için kanun çıkarma konusunda fırsatı olmamış veya fırsat öğretmenlerin lehine değerlendirilememişti. Bundan sonraki süreçte gerekli hassasiyet gösterilmezse 414 bin işsiz öğretmen de kaderine terk edilmiş olacak. Konu ile ilgili olarak acilen çalışmanın başlatılması gerekiyor.

Atama bekleyen öğretmenlerin yaklaşık %30'unun KPSS ile ilgisi artık kalmadı. Geriye kalan %70'lik kısım ise 24 Temmuz'da gerçekleştirilecek Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi(ÖABT)'yi bekliyor. Bu sınavdan sonra öğretmen atamaları sürecinin işlemesi gerekiyor fakat kimse oralı değil. Atama bekleyen öğretmenlerle birlikte eğitim camiası ve kamuoyu Mill Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a gözlerini çevirdi.

Öğretmen atamaları ile ilgili 50 bin talepte bulunan öğretmenlerin tek odak noktası bugünlerde yeni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz. Yılmaz'dan gelecek cevap yeni bakanın öğretmen atamalarındaki hassasiyetini de gözler önüne serecek. 

Konu ile ilgili gerekli açıklamaların resmi olarak önümüzdeki günlerde yapılacağı bekleniyor. Atama bekleyen öğretmenler Ak Parti genel başkanı ve başbakan Binali Yıldırım'ın 65. hükümeti ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan olumlu haberler bekliyor.

Öğretmen atamalarının Ağustos-Eylül döneminde yapılmaması veya 15-20 bin gibi komik atamaların gerçekleşmesi Cumhuriyet tarihinde atama bekleyen öğretmenler ve eğitim sistemi adına en kara gün olarak tarihe geçmiş olacak. Konu ile ilgili olarak süreci takip edip siz değerli atama bekleyen öğretmenlerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. 2016 yılı öğretmen atamaları ile ilgili resmi veya gayrıresmi her türlü gelişmeyi bu sayfadan öğrenebileceksiniz.

Kaynak: Mebpersonel.com / Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim