Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Bakanlığı, Bu yazıyı tüm Öğretmenlerin okumasını istiyor!

Ümit YAŞAR

Bu sabah Milli Eğitim Bakanlığından bir sms geldi. Mesajda aynen şöyle diyor:

Değerli Öğretmenim, Aşağıdaki yazı ilginizi çekebilir. Belki çevirip diğer öğretmen arkadaşlarınızla da paylaşmak istersiniz. Bilvesile, çok selam ve sevgiler. Nabi AVCI.

Bahsettikleri yazı Bill Gates’in blogunda, Seattle da yılın öğretmeni seçilen Lyon Terry ile sohbetini anlatıyor. İşte o yazı:

Bilgisayar programcısı olarak ilk iş iş fırsatımı lisedeyken aldım. TRW adlı bir şirkette, bir yazılımın hatalarını ayıklamak üzere bir işti ve bu iş konusunda kendime aşırı derecede güveniyordum. Ancak üzerinde çalıştığım proje kritik bir aşamaya geldiğinde, TRW şirketi çalışmalarımı kontrol etmek üzere deneyimli bir programcı olan John Nortonu getirdi. John bana yapmakta olduğum tüm hataları gösterdi; Veri yapılarını algoritmaları ve onların birbirleriyle bağlantılarını nasıl düşünemediğimi… Akıllara durgunluk veren bir deneyimdi ve gerçek şu ki benden çok daha iyiydi.

Ve bu son değildi. Kariyerim boyunca ne zaman yaptığım bir iş konusunda tamamen tatmin olsam başka biri gelir ve o işi yapmanın çok daha iyi bir yolunu gösterirdi. yazdıkları kodlara bakar ve şöyle düşünürdüm: “Ben bu işte çok kötüyüm.” Ve sonra yeteneklerimi geliştirmek üzere işe koyulurdum.

Bu yükseliş ve düşüşler hakkında geçen ay memleketim Washington da yılın öğretmeni seçilen Lyon Terry ile tanıştıktan sonra düşünmeye başladım. Seattle’da İlk okul dördüncü sınıfları okutan John, yaz tatilini bölerek, bir eğitimci olarak 17 yılda neler öğrendiğini konuşmak üzere ofisimde beni ziyaret etti.

John İle, benim TRW’de yaptığım gibi çocukların hatalarından öğrenmeleri gerektiği dahil, sosyal duygusal öğrenme üzerine uzun uzun görüş alışverişinde bulunduk. Başarısızlıktan korkan öğrencilerin onu fırsata dönüştürmeyi öğrenmeleri gerekiyordu. İkimizin de okuduğu bir kitabın isminden ödünç almak gerekirse, bir zihin yapısı (mindset)  gerektiriyordu. Tabii ki söylemesi kolay :” Hatalarını Kutla”, yapması zor öğretmesi daha da zordur.

Lyon her seneye bende yankı uyandıran bir şey yaparak başlıyor. Büyük bir kağıda, sağ üst tarafa doğru uzanan bir ok çizer. Kendisi buna “Öğrenme Çizgisi” adını vermiş. “Alt tarafa bir nokta koyarım, bu Doğumdur. Sonra biraz yukarıya bir nokta daha eklerim, bu 4. sınıf öğrencilerimin olduğu yerdir. Sonra lise mezuniyeti için ve biraz daha yukarıya ama en yukarda olmamak koşuluyla kendim için bir nokta koyarım. Ve sonra derim ki: ” Bu sizin hayat çizginizdir ve her gün bu çizgide yolculuk yapıyor olacaksınız.”

Sonra, kendi hatalarını da itiraf ederek bir örnek daha veriyor. Geçen sene bir öğrenciyle zor bir matematik sorusu üzerine çalışırken Lyon sorunun cevabı konusunda emin olamadı. Öğrenci ;” Siz yılın öğretmenisiniz, hata yapmamalısınız” deyince Lyon şöyle cevap verdi: ” Öğrencilerime benim de hata yapabileceğimi itiraf edebiliyor olmam belki de beni yılın öğretmeni yapan şeydir.”

Lyon öğrencileri için olduğu kadar meslektaşları konusunda da istekli. Onunla, bir çok yerde öğretmenlerin kariyerlerinde yükselmenin tek yolunun idareci olmak olduğunu konuştuk. Bu utanç verici çünkü, bu şekilde en yetenekli öğretmenler öğretmeyi bırakıyor.

Bu yüzden insanlar bana şunu soruyor, diyor: ” Sen ne zaman idareci olacaksın?” Çünkü bir çeşit olması gereken bir şey. Ama o şöyle cevap verdiğini söylüyor: ” Bu benim yeteneklerime uygun değil.”

Seattle, bu sorunu en iyi öğretmenlerin öğretmeye devam etmelerini sağlayarak çözmeye çalışıyor ama aynı zamanda diğer projelerle de ilgilenebilmeleri için ders programlarında yer açıyorlar. Lyon bu programın bir parçası. Ona göre, başarılı öğretmenlerin öğretme işinin yanında meslektaşlarına da rehberlik etmeleri ve bunların yanında eğitim politikasını da şekillendirmeye yardım etmeleri gerekiyor.

“Bence sınıftan liderlik edecek daha çok öğretmene ihtiyacımız var. Bir fikir sınıftan çıktığında, idareciler tarafından öğretmen üzerine empoze edilenden veya daha üst bir yerden gelen fikre göre çok daha etkili olur. Bir öğretmenin zamanının yarısında derse girerken diğer yarısında müfredat üzerine çalıştığını hayal edin. Ya da haftada dört gün ders işlerken bir gününü kitap yazmak için harcadığını… Öğretmenlerin parçası olması gereken bir sürü şey var ama bunları sadece sınıfta yapması gereken işlerle dengede tutmak gerçekten çok güç.”

Lyonun yorumları bana bir çok öğretmenin dile getirdiği sorunu hatırlattı; Öğretmenler kendilerini izole edilmiş hissediyorlar ve birbirleriyle teknik bir konuyu veya bir öğrencinin durumunu tartışacak zamanı bile bulamıyorlar. Seattle daki öğretenler bu ayrıcalığa sahip ve başka eyaletlerde de buna benzer çalışmalar var. Ama bu sorun ülke çapında bir ilgiyi hakediyor doğrusu.

Lyon’a Ortak Hedef Kazanımların çalışmalarını nasıl etkilediğini sordum. “Kazanımlar aslında birkaç beceriler bütünü. O dördüncü sınıf öğrencisinin verilen bir parça, hikaye ve ya şiirdeki detaylardan yola çıkarak temayı bulmasını bekler. Gayet mantıklı bir beklentidir. Asıl mesele müfredatın bu kazanımları elde edecek şekilde dizayn edilmesi ve öğretmenlerin desteklenmesindedir.” O ve Seattle daki bir kısım öğretmenin yaptığı da tam olarak budur. temel kazanımları destekleyecek müfredatlar yazmak…

Eğer Amerikan Eğitim sistemi hakkında ümitsizliğe düşerseniz harika bir öğretmenle vakit geçirin. Çok ilham verici bir tecrübe olacaktır. Lyonla olan sohbetim onun gibi öğretmenlerle fikir alışverişinde bulunmanın, onları dinlemenin ve fikirlerini uygulamanın gerekliliğine dair inançlarımı doğruladı.Bu binlerce çocuğun hayatını iyileştirecek hatta milyonlarcası için okulları daha iyi bir yer haline getirecektir.

Bill GATES.

 

Yazıyı hızlıca ve amatörce çevirdim. Hatalar olacaktır. Eğer İngilizce biliyorsanız orijinalini şuradan okumalısınız:

https://www.gatesnotes.com/Education/Teaching-Is-About-Relationships

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlerden bu yazıyı okumasını istemesi güzel. Biz de bakanlığımızın aynı kişi tarafından yazılmış şu yazıyı okumalarını bekliyoruz:

Give Teachers What They Deserve

Kaynak: umityasar.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Teacher 2 yıl önce

Bu yazıyı milli eğitim okumus mu:)

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim