Öğretmen Diyarı

Milletvekilliği Listelerde Neden Öğretmen Yok?

Listelerde Neden Öğretmen Yok!

 

Savaş, hoşunuza gitmediği halde size farz kılındı. İhtimal ki hoşlanmadığınız şey sizin iyiliğinizedir ve ihtimal ki sevdiğiniz bir şey sizin kötülüğünüzedir. Siz bilmezsiniz, Allah bilir. (Bakara 216)


Seçime katılabilecek vekil adaylarının sıralanmış listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na takdim edildi. Kimin, nereden, kaçıncı sırdan listeye girdiği günün en çok merak edilen konusuydu. İlgili ilgisiz birçok insan öğleden sonra açıklanan isimlerde merakla beklentilerini aradı. Bulanlar sevindi bulmayanlar ise hayal kırıklıklarını gizlemeye çalıştılar. Bazı kalpler şimdi kamufle edilmiş bir hüznü yaşıyor. Kendini kaybetmeye hazırlamayanlar anlamlı bir sessizliğe gömüldüler.


Siyasette kazanmanın yanında kaybetmek te vardır. Bazıları için ise kaybetme ihtimali kazanma olasılığından daha yüksektir. Bu ihtimal gözden ırak tutulmamalıdır.


Siyasette kimler kazanır, kimler kaybeder?


Öncelikle maalesef ülkemizde siyaset hala zengin işidir. İktidarlar değişir ama bu kural değişmez. Listeler açıklanınca şahsen beklemediğim bir tablo ile karşılaştım. Aynı duyguları 2007 yılında bizzat yaşamış biri olmama rağmen üzüntüme engel olamadım. Neden hiçbir partinin listesinde öğretmen yok? Öğretmenlik mesleğinin bir doktor veya avukat kadar halkın yanında itibar görmemesinin payı var mı bu neticede? Yoksa öğretmenler bu ülkede sandık çilesi çekmek için mi varlar sadece. Gönül diyor ki şu sandık görevini kabul etme, kimin ne hali varsa gitsin kendisi görsün. Öğretmensek maraba mıyız kardeşim?


Parası az olan birisi kalkar bir de siyasetten para kazanmayı düşünürse onun kaybetmesi katmerli acı olur. Gariban bir daha belini doğrultamaz. Bir yıkım ve felaket olur, onun için.


Artık zamanı geldi. Milletvekili adaylarının sıralanması ve bunları kimin belirlemesi gerektiğini konuşalım. Şöyle veya böyle liderle kurbiyet oluşturmuş birilerinin tercih edildiği bir seçimin nice kabiliyetleri boş yere harcadığını kabul edelim. Liyakat ve birikimin racih olduğu bir sisteme geçmenin zamanı gelmiştir.


Beklentilerine kavuşamayan aday adayı arkadaşlara geçmiş olsun derken acilen Bakara Suresinin 216. Ayetini tefsiriyle birlikte okumalarını tavsiye ederim.


Adil Gülmez

 

personelmebhaber.netDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim