Öğretmen Diyarı

Mezun Olacak Öğretmen Adaylarının Atama Endişesi

2016 yılında mezun olacak öğretmen adayları Şubat atamasında sayının biraz yüksek olmasından endişe duyuyor
 2016 Şubat ataması kesinleşti.

Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapılacak. 2015 KPSS ile Ağustos ayında atanmamış olan ve sınırda kalan öğretmen adayları bu duruma çok sevinirken, atanma ümitleri bir sonraki KPSS'ye kalan ve yeni mezun olacak olan öğretmen adayları endişe duyuyor. Her yıl 10-15 bin dolaylarında öğretmen ataması yapılan Şubat ayında bu yıl atama sayısı 30 bine yükseltildi. Bu durum özellikle yeni mezun olacak olan öğretmen adaylarını Ağustos ayındaki kadro sayısı konusundan korkutuyor.

Öğretmen adayları, 2016 Ağustos ayında Şubat ayına göre daha az kadro ayrılacağını düşünüyor.  Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl yapılacak olan Şubat ataması öğretmen adaylarının beklentilerinin üzerinde geldi.

Şubat ayında atama olmayacağı haberiyle yıkılan öğretmen adayları, 30 bin öğretmen atamasını duyunca çok sevindiler. Fakat 2016 KPSS sonucunu bekleyen öğretmen adayları bu duruma üzülüyorlar.

Öğretmen adaylarının en büyük endişesi ise kadro sayısının düşük olması. Şubat ayında yapılacak olan öğretmen atamalarında, 10 bin kadro 2015 yılına ait, zira 2015 yılında 47 bin öğretmen ataması yapılacağı sözü verilmiş fakat 37 bin atama yapılmıştı. Şubat ayında yapılacak olan atamada kullanılan 10 bin kadro 2015 yılında sözü verilen kadro olarak düşünülebilir. Bu durumda 2016 yılında öğretmen atamaları için ayrılan kadrolardan 20 bini Şubat ayında kullanılacak. Geriye kalan kadrolara ise Ağustos ayında atama yapılacak.

Peki 2016 Ağustos Ayında Ne Kadar Öğretmen Atanacak? Seçim ile birlikte hükümeti kurma hakkı elde eden AKP döneminde özellikle son yıllarda gözlemlenen kadarıyla her yıl 50-52 bin civarında öğretmen ataması yapılıyor. Bu yıl aynı atama sayısının yapılacağını düşünürsek, 2016 yılının kadrolarından 20 bini Şubat ayına ayrılırken Ağustos ayına 30 bin kadro kalıyor. Ağustos ayında yapılacak olan 30 bin atamanın üzerine hükümet tarafından kadro eklenmesi düşünülürse, KPSS sonrası yine 40 bin civarında atama yapılacağı söylenebilir. Bu sayıdan daha düşük bir rakam yeni mezun olacak öğretmen adaylarına haksızlık olacaktır.

Kaynak: Abdullah KARADAŞ- KPSSCAFE/ÖZEL HABER 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol