Öğretmen Diyarı

Memurken Öğretmen Olana Zorunlu Hizmet Muafiyeti Verilmeli!

06.05.2010 tarihinden önce memur iken, bu  tarihten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na öğretmen olarak atananlar  zorunlu hizmet yükümlülüğü muafiyeti getirilmeli,ayrıca her ne kadar 6 mayıs 2010 sonrası atanıp  memurluk görevlerini zorunlu hizmet alanlarında yapanlarında öğretmenlik öncesi yaptıkları hizmetlerinin zorunlu hizmet süresinden sayılması hem insani hem de yasal bir gerekliliktir.

 

 

 

 Bilindiği üzere  06.05.2010 tarihinde yayınlanan MEB öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile beraber daha önce göreve başlayan kadrolu öğretmenlere zorunlu hizmet muafiyeti getirilmişti.Daha sonra ise gerek 652 sayılı KHK ile sınavsız sözleşmeli öğretmen iken kadolu öğretmenliğe geçenler gerekse KPSS puanı ile sözleşmeli öğretmen iken kadrolu öğretmen olarak atananlardan da  06.05.2010  tarihinden önce göreve başlamış iseler zorunlu muafiyet affı gelmişti.Bu durumdan yola çıkarak  06.05.2010 tarihinden önce başka bakanlıklarda memur olup Milli Eğitim Bakanlığına Kurumlar Arası ilk atama yoluyla geçen öğretmenler de zorunlu hizmet muafiyetinden yararlandırılmaları için talepler de bulunmaya başlamışlardı haklı olarak.

 

 

 

 Taleplerini dile getirmek üzere sendikalara ve yetkililer ile görüşen ve yazılı olarak sunan arkadaşlar mağduriyetlerinin giderilmesi için beklemeye başlamışlardı.Hatta geçen gün bu talepler karşısında sessiz kalmayarak Kurum İdari Kurulu (KİK) Nisan 2014 toplantısında çözüm önerisi olarak sunduğu 21 talepten 10'ncusu olarak ele alan Eğitim Bir Sen'de bu duruma sessiz kalmamıştı.

 

 

 

EBS'nin Kurum İdari Kurulu’na sunularak çözümü bir an evvel istenen konular

 

Madde 10: 06.05.2010 tarihinden önce diğer bakanlıklarda eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki diğersınıflarda görev yapmakta iken, söz konusu tarihten sonra Millî Eğitim Bakanlığı’na öğretmen olarak atananlar yönünden de zorunlu hizmet yükümlülüğü muafiyeti getirilmelidir.

 

 

 

Zorunlu Hizmet muafiyeti isteyenlerin de dile getirdikleri meselenin haklılık gerekçeleri ise şu şekilde yazılı olarak bildirmişlerdi sendikalara ve yetkililere:

 

 

 

Sayın Yetkili

 

Bizler çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarda yıllarca memur olarak görev yaptıktan sonra asli mesleğimiz olan Milli Eğitim Bakanlığı’na öğretmen olarak atanmış kişileriz.

 

            Bilindiği üzere 2011 yılından sonra hizmet puanıyla Kurumlar arası atama kaldırılmış durumdadır. Bundan öncesinde ise, 2010 yılına kadar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın KPSS puanıyla memur olanların atamasını kabul etmemesi (ki bu durum 2009 yılında Danıştay tarafından iptal edilmiştir) ve sadece hizmet puanını kabul etmesi ile daha önemlisi atama dönemlerinde branşlarımızda 1- 2 kişilik kadrolar ayırmasından bahisle yıllarca çok sevdiğimiz öğretmenlik mesleğinden koparılıp farklı kurumlarda memur olarak çalışmak zorunda kaldık.

 

            Mağduriyetlerimiz bununla sınırlı kalmayıp 2010-2011 yılında atandığımız Milli Eğitim Bakanlığı’nda zorunlu hizmete tabi tutulmaktayız. Zaten çoğunluğumuz önceki kurumlarında Milli Eğitim Bakanlığı’nın zorunlu hizmet kapsamına aldığı bölgelerden daha ücra ve daha zor koşullar altında çalışmış kişiler.  Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı’nın Danıştay Kararından önceki uygulamaları nedeniyle yaşadığımız mağduriyetin neticesinde yıllarca asli görevimizi yapamamamız sebebiyle hepimiz belli bir yaşa gelmiş (35-40) , çoluk çocuğa karışmış kişileriz. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı bizlere tekrar zorunlu hizmetinizi yapın demekte ve bizlerin durumunu görmezden gelmektedir. Eşitlik ilkesiyle bağdaşmayan bu durumda olan 4000 kişinin sesine kulak vermesi için her ne kadar Bakanlıkla görüşmüş olsak da her defasında kapılar yüzümüze kapandı.

 

            Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli olarak öğretmenlik yapan, hiç zorunlu hizmet yüzü görmeyen öğretmenlerin zorunlu hizmetleri çıkarılan bir kanunla affedildi. Sözleşmelilere tanınan ayrıcalık bizlere tanınmamakta ve emsal teşkil edecek bir başka duruma Türkiye Cumhuriyeti’nde Sağlık Bakanlığında da rastlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı kendi bünyesine geçen memurları zorunlu hizmetten muaf tutmaktadır.

 

             Kurumlar arası atama kaldırıldı ama Milli Eğitim Bakanlığı 4.000 kişiyi yıllarca mağdur ettiği gibi şimdi de iki kez zorunlu hizmet yaptırarak bir kez daha mağdur etmektedir.

 

            Bu mağduriyetimizin giderilmesini sizlerden ivedilikle talep ediyoruz. 

 

 

 

  Bu sebeplerden ötürü Öğretmenlikten önce zorunlu hizmet alanlarında memurluk yapanların görev ve hizmetleri zorunlu hizmetten sayılsın ve 06.05.2010 tarihten önce herhangi bir devlet kurumunda kadrolu memur olanlara da zorunlu hizmet muafiyeti getirilmelidir.

 

 

 

Sedat DEGER/Eğitimci Yazar

 

https://twitter.com/sedatdeger09

Mebpersonel.Com   

Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntıların takibi yapılır 

 

 

 

 

www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim